ECB chce omezit dluhovou expozici řeckých bank

Zatímco řecká vláda pracuje na reformách, které jsou potřeba pro uvolnění slíbené finanční pomoci, Evropská centrální banka přiostřuje omezení bankovního sektoru Helénské republiky. Dle neoficiálních zdrojů chce ECB zakázat řeckým bankám další expozici na vládním dluhovém trhu.

Rada guvernérů ECB prý schválila návrh na zastavení dalších nákupů krátkodobých vládních dluhových instrumentů řeckými bankami. Agentura Bloomberg přišla s touto informací jen pár dní poté, co premiér Tsipras jednal o finanční pomoci s německou kancléřkou Merkelovou a šéfem ECB Mariem Draghim. 

Řecku za dva týdny dojdou peníze. Tsipras míří do Berlína

Tento krok přišel měsíc poté, co Evropská centrální banka omezila poskytování záchranné likvidity řecké centrální bance z obavy, že ji banky použijí právě na nákup vládních instrumentů. Zastavení nákupů řeckých pokladničních poukázek sice znamená utažení dalšího kohoutku financování vlády, na druhou stranu má alespoň částečně ochránit bankovní sektor od problémů, které by nastaly, pokud by stát opravdu zbankrotoval.

Obavy z toho, že řecké vládě dojdou peníze, jsou totiž každým dnem větší a větší. Odhad Evropské komise počítá s tím, že státní pokladna vyschne už 8. dubna, zatímco agentura Reuters za klíčové datum považuje 20. duben. Vláda Helénské republiky tak čelí ještě většímu tlaku na vytvoření co nejefektivnějších reforem, které by odpovídaly představám zahraničních věřitelů. Dle pondělních dohod má být první návrh balíčku reforem předložen už příští pondělí.

Den D je prý 20. duben. Řecko přežívá z peněz veřejného sektoru

Co najdete pod řeckou matrací?

Newsletter