ECB drží Řeky nad vodou. Dva týdny navíc a 68 miliard eur

(Aktualizováno 23:45) Evropská centrální banka schválila prodloužení dodávek nouzové likvidity řeckým bankám o dva týdny v objemu 68 miliard eur, uvedla s odkazem na své zdroje agentura Reuters. Už v minulém týdnu přitom navýšila nouzové zdroje v rámci ELA programu na 65 miliard eur. Řecká centrální banka dle zdrojů Reuters žádala 10 miliard eur navíc. Euro souběhem zpráv z ECB a Fedu nabralo zisky vůči americkému dolaru nad hladinu 1,1400.

Fed nespěchá s KDY. Víc ho pálí JAK

Řecko má zřejmě ve čtvrtek oficiálně požádat o prodloužení platnosti stávající „dohody o úvěru“ o až šest měsíců. Silnou opozici nadále má zejména v Němcích, řecký ministr financí Yanis Varoufakis ale ve středu novinářům řekl, že je přesvědčen o schválení řeckého návrhu „později v tomto týdnu“.  Podle jeho mínění se tak stane v pátek během telekonference ministrů financí eurozóny. Spekulace běžely i o narychlo svolané páteční schůzce euroskupiny.

Stávající záchranný program pro Řecko vyprší, nebude-li prodloužen či jinak nově projednán, 28. února.

Blíží se řecký bankrot? Sledujeme

Americký ministr financí Jacob Lew dnes dle agentur varoval Janise Varufakise před „těžkými časy“, pokud se Atény s eurozónou nakonec nedohodnou. Varufakis v pondělí poprvé veřejně prohlásil, že je připraven souhlasit s prodloužením programu, ale za jiných podmínek, než chtěla eurozóna. Především není ochoten přistoupit na další snížení důchodů pro chudé seniory a na zvýšení daně z přidané hodnoty. Lew dnes Varufakise varoval, že „čas kvapí“ a že Atény „by měly učinit konstruktivní krok kupředu“. 

Podle zdroje blízkého řecké vládě má žádost Řecka o prodloužení dohody o půjčce vycházet z textu, který na počátku tohoto týdne představil evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Ministři financí eurozóny se ale tímto návrhem nezabývali.

Řecko se snaží získat zdroje i dalšími cestami. Dnes vláda zveřejnila plán částečné fiskální amnestie pro firmy a jednotlivce, kteří státu dlouhodobě dluží na daních. Odpuštěna jim má být podle okolností až polovina dluhů včetně úroků z prodlení. Celkově Řekové dluží státní pokladně zhruba 76 miliard eur. Vláda doufá, že z celkového dluhu získá aspoň devět miliard eur. 

Newsletter