ECB je v těžké pozici. Euro proti koruně přesto posílilo

Klíčové body

  • Rozhodnutí centrálních bankéřů jsou vždy podložena daty. Jak má ECB reagovat na rizika stagflace?
  • ECB od loňského roku navýšila úrokové sazby o 425 bodů. Trhy ale v září sází na stabilitu.
  • Člen Rady guvernérů ECB Knot upozornil trhy, že ve svých očekáváních můžou podceňovat pravděpodobnost dalšího navýšení sazeb.
Zdroj: Depositphotos

V zásadě každý zástupce centrální banky na otázky ohledně nastavení měnové politiky a rozhodnutí bankovní rady na dalším zasedání odpovídá, že bude záležet na vývoji klíčových dat. Slyšíme to z úst zástupců ČNB, Fedu i ECB. Situace se ale trošku komplikuje, když jednotlivé ukazatele ukazují různým směrem, jako je tomu v případě eurozóny. Nová data od posledního zasedání ECB v červenci ukazují na naplnění scénáře stagflace. Tedy kombinace nízkého výkonu ekonomiky a vysoké míry inflace. Tento scénář potvrzují i vlažné výsledky předstihových ukazatelů nálady, maloobchodních tržeb, průmyslové aktivity a další. Jak se tedy ECB rozhodne?

Další zvýšení úrokových sazeb pomůže tlumit inflační tlaky, pomůže v boji s vysokou inflací a zároveň více utlumí ekonomickou aktivitu v eurozóně a negativně zapůsobí na hospodářský růst. Zpomalení ekonomiky v reakci na zvýšení sazeb není „bug“ opatření, nýbrž jeho „feature“. Mimo jiné i právě ochlazení ekonomiky tlumí poptávkové inflační tlaky. Lze proto předpokládat debatu mezi jednotlivými radními ECB, zda ještě zvýšit úrokové sazby a bojovat za rychlejší snížení inflace, nebo zda úrokové sazby nechat pracovat na současné úrovni. Druhá varianta by zřejmě vedla k pomalejšímu poklesu inflace k cíli s tím, že v krátkodobém horizontu by nebyla ekonomika tolik přiškrcena. V delším období ale samozřejmě mohou převážit náklady delšího období inflace, a i z pohledu výkonu ekonomiky může být celkové saldo druhé varianty negativní.

Je samozřejmě třeba dodat, že ECB od loňského roku doručila navýšení sazeb o 425 bazických bodů. Když hovoříme o případném zvýšení sazeb na zářijovém zasedání, tak se bavíme o navýšení o dalších 25 bodů. Zářijové rozhodnutí proto nebude tím určujícím pro vývoj ekonomiky a inflace, ať už dojde k pozastavení navyšování úrokových sazeb či nikoliv. O konci cyklu navyšování sazeb ECB zřejmě mluvit nebude ani při případné pauze.

Očekávání trhů se přiklání k rozhodnutí o stabilitě sazeb na zářijovém zasedání. Člen bankovní rady Klaas Knot se nechal slyšet, že investoři dost možná podceňují pravděpodobnost navýšení úrokových sazeb. Zdůrazňuje, že i přes zpomalení ekonomiky v eurozóně nedojde k výrazným změnám v prognózované úrovni inflace v dalších měsících. Navýšení sazeb proto nevylučuje. Trhy po zveřejnění Knotova komentáře zvýšily svá očekávání k navýšení sazeb na úroveň 35 % z původních 30 %. Euro následně velmi mírně posílilo proti koruně a dalším měnám. Na posílení proti dolaru komentáře radních ECB nestačily. Euro proti dolaru naopak oslabilo vlivem obav z dalšího vývoje v globální ekonomice i díky nejistotám v druhé největší ekonomice světa.

Největší oslabení koruny přišlo v návaznosti na rozhodnutí polské centrální banky. Ta se rozhodla snížit sazby nikoliv o 25 bodů, jak očekával trh, ale rovnou o 75 bodů. Hlavníma argumentem byla zpomalující ekonomická aktivita, dezinflace a oslabující inflační očekávání. Překvapení oslabilo všechno měny regionu, přičemž koruna se dostala až nad 24,30 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0714 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,9 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0672 do 1,0794 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,38 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,22 až 24,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,51 do 22,91 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter