ECB „Minutes“ ukázaly na rozkol mezi bankéři

Čtvrtek přinesl další podrobnější zprávy od centrálních bankéřů. Po zápisu z lednového zasedání americké centrální banky, který byl zveřejněn ve středu, jsme se dozvěděli, jak to viděli evropští centrální bankéři. Takzvané „Minutes“ ukázaly, že Rada guvernérů ECB je dále rozdělena na dva tábory. Tedy alespoň ohledně ukončení programu nákupu aktiv. Žádného výraznějšího překvapení jsme se ale od ECB v zápisu nedočkali.

První zasedání ECB v roce 2018 překvapení nepřineslo, centrální bankéři na svém zasedání 25. ledna dle očekávání ponechali sazby na stávajících úrovních. Euro se ale během tiskové konfenrece šéfa ECB Maria Draghiho dostalo nad úroveň 1,2500 EURUSD, nad kterou bylo naposledy v prosinci 2014. 

Evropští centrální bankéři koncem ledna cítili, že je stále příliš brzy na to, aby změnili svůj komunikační postoj a signalizovali návrat k normalizaci měnové politiky, a to i kdyby rostla důvěra v to, že inflace konečně dosáhne svého cíle, ukázal zápis. Bankéři rovněž vnímali fakt, že je třeba bedlivě sledovat vývoj eura, a že se banka musí vyvarovat náhlých úprav, jež by směřovaly ke zpřísnění velmi uvolněné měnové politiky, kterou tu máme několik let.

„Očekávaný zápis z posledního zasedání ECB trhy nerozkolísal. Jednání se totiž odehrálo před únorovým výprodejem na akciových trzích, takže včera zveřejněný zápis se o něm logicky nezmiňoval,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.  

Euro vůči dolaru během včerejška zpevnilo nad úroveň 1,2300 EURUSD a aktuálně se obchoduje na 1,2289 EURUSD

Závěr týdne bude bez zásadnějších dat, ve Spojených státech se ale ke slovu dostane hned několik představitelů Fedu. Společně vystoupí šéf newyorského Fedu William Dudley a šéf bostonského Fedu Eric Rosengren. V New Yorku pak promluví člen Rady guvernérů ECB Benoît Cœuré.   

Koruně se včera dařilo, zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. „Koruna se včera přiblížila hranici 25,30 EURCZK. Její oslabení z přechozích dvou dnů dostalo kurz české měny vůči euru na týdenní minimum, což zřejmě přilákalo nové investory. Koruna se tak stala premiantem regionu, protože polský zlotý i maďarský forint proti euru oslabily,“ poznamenal Dřímal.

Aktuálně se kurz české měny pohybuje na 25,35 EURCZK a 20,63 USDCZK

Agentura Bloomberg včera představila výsledek průzkumu mezi analytiky ohledně české ekonomiky. Konsenzus předpokládá letošní růst HDP tempem 3,5 procenta, ještě dvoje zvýšení sazeb ČNB a průměrnou inflaci na hodnotě 2,2 procenta, dodal Dřímal.

 

Newsletter