ECB nepřekvapila, sazby ponechala beze změn

AKTUALIZOVÁNO – Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala hlavní sazby beze změny. Od 8. června se do struktury zařadí i bondy s investičním ratingem evropských nebankovních subjektů. Šéf ECB Mario Draghi očekává, že sazby zůstanou na současných, případně nižších úrovních. Euro během tiskové konference prohloubilo pokles.

Nákupy aktiv v objemu 80 miliard eur měsíčně budou potřebovat minimálně do března 2017 či déle, když to bude třeba. Růst ekonomiky eurozóny dle Draghiho podporuje domácí poptávka, na druhou stranu je ale slabý vývoz. „Výraznější obnově Evropy brání vývoj na rozvojových trzích. Pokud bude třeba, zasáhneme všemi dostupnými nástroji,“ dodal.

„Hospodářské oživení v eurozóně nadále tlumí vyhlídky slabšího růstu na rozvíjejících se trzích, nutnost upravit rozvahu … a také pomalé tempo zavádění strukturálních reforem,“ dodal šéf ECB.

Podle Draghiho se inflace zvýší ve druhé polovině letošního roku, a to na 0,2 procenta z očekávaných 0,1 procenta. Odhady pro roky 2017 a 2018 centrální banka nezměnila a ponechala je na 1,3 procenta a 1,6 procenta. Dlouhodobým cílem ECB je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům.

ECB pro letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, pro příští rok o 1,7 procenta a pro rok 2018 s tempem růstu 1,7 procenta. Draghi také uvedl, že ECB je připravena na takzvaný brexit. Podle ECB by ale Británie měla v unii zůstat.

ECB neučinila žádné rozhodnutí, pokud jde o možnost znovu přijímat řecké státní dluhopisy jako zástavu za úvěry pro tamní banky. Rada guvernérů o této věci jednala. Připustila, že Řecko v poslední době učinilo v jednáních se svými věřiteli výrazný pokrok, řekl Draghi. Kvůli Řecku bude ale zřejmě muset jednat měnový výbor.

ECB v březnu snížila základní úrokovou sazbu na nulu z 0,05 procenta a depozitní sazbu srazila hlouběji do záporného pásma na minus 0,4 procenta.

Ekonomika eurozóny stoupla v prvním čtvrtletí o půl procenta po tempu 0,3 procenta v předešlém čtvrtletí. Inflace ale i přes letošní výrazný růst cen ropy zůstala minulý měsíc v záporném pásmu. Dlouhodobým cílem banky je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům.

Newsletter