ECB: Neslibuj, co nemůžeš splnit

Klíčové body

  • Ve středu Fed zvýší sazby o 25 bodů, ve čtvrtek ECB o 50 bodů.
  • V ECB sílí hlasy o zpomalení tempa navyšování sazeb už pro březen.
  • Kurz eura bude zřejmě reagovat na nejnovější data o HDP a inflaci z eurozóny už v první polovině tohoto týdne.
Zdroj: Depositphotos

Ve středu 1. února se bude konat první měnověpolitické zasedání Fedu v letošním roce. Ve čtvrtek pak převezme štafetu ECB. V Roklenu očekáváme navýšení amerických sazeb o 25 bodů a o 50 bodů u evropských. Prezidentka ECB Lagarde a další členové Rady guvernérů v prosinci 2022 slíbili pokračující zpřísňování měnové politiky za účelem boje s inflací daleko od inflačního cíle. Dalším velmi důležitým tématem na únorovém zasedání bude proto směřování měnové politiky v dalších měsících, a sice zda ECB doručí další slíbené navýšení sazeb o 50 bodů i v březnu. V rámci rady sílí hlasy o zpomalení navyšování úrokových sazeb.

Přestože inflace v eurozóně zpomaluje, její měření jsou stále velmi blízko dvouciferným hodnotám. Problematicky vypadá jádrová inflace, která díky očištění o sezónní vlivy, ceny energií, potravin a dopady změn nepřímých daní nabízí alternativní pohled na vývoj inflace v regionu a na tzv. probublávání inflačních tlaků do dalších sektorů ekonomiky. V rámci rady ECB se nyní formují dva hlavní proudy.

První proud se drží prosincového slibu ohledně výraznějšího zpřísňování měnové politiky za účelem rychlejšího stlačení inflace dolů, a to i za cenu silnějšího negativního dopadu měnové politiky na ekonomiku eurozóny. Hlavním argumentem je, že delší období vysoké inflace s sebou ponese vyšší náklad než krátkodobé výraznější zpomalení ekonomiky vlivem prudšího zvyšování sazeb.

Druhý proud na problematiku nahlíží opačně a sice, že inflace v eurozóně zpomaluje více, než se v prosinci přepokládalo, a není proto třeba měnovou politiku tolik zpřísňovat. Volají proto po zvýšení sazeb o 25 bazických bodů místo 50 bodů. Zastánci druhého proudu se naopak více obávají dopadů zpřísnění měnové politiky na ekonomiku eurozóny, která je pod tlakem očekáváné recese. Ta by naopak měla pomoci s ochlazením poptávky, a tím i inflačních tlaků. Příliš přísná měnová politika by dle jejich názoru naopak vedla k příliš hlubokému propadu ekonomiky a k dalším navazujícím problémům. Je vhodné dodat, že holubičí přístup mají především zastánci zemí z jižní části eurozóny.

Před čtvrtečním zasedáním přijde sada důležitých dat z eurozóny. Dnes v pondělí přijdou data ohledně španělské inflace a německého HDP. V úterý přijdou data ohledně inflace a HDP z Německa a Francie a ve středu přijdou data ohledně inflace v eurozóně a Itálii. Výsledek napoví, jakým směrem se ECB vydá. Únorové zvýšení sazeb o 50 bodů vnímáme jako nejpravděpodobnější. Nová data a také nová březnová prognóza ECB pak primárně vstoupí do rozhodování o dalších kolech navyšování sazeb v první polovině letošního roku. Lze předpokládat, že čím nižší čísla o inflaci budou, tím vyšší je pravděpodobnost zpomalení tempa navyšování sazeb ze strany ECB. Je tedy možné, že kurz eura bude rovnou reagovat na zveřejnění jednotlivých dat v první polovině tohoto týdne.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0856 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,02 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0807 do 1,0921 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,80 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,93 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,77 až 23,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,82 do 22,02 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter