ECB oťukává trhy koncem QE. Co z toho plyne pro ČNB?

Evropská centrální banka se rozhodla „oťuknout“ trhy. Jak? Během včerejška se na veřejnost dostala informace o možném ukončení programu kvantitativního uvolňování. Podle nejmenovaných zdrojů přímo z ECB by se mělo jednat o postupné snižování aktuálního měsíčního objemu skupovaných dluhopisů, který dosahuje 80 miliard euro, a to 10 miliard každý měsíc.

Pokud je Vám tento scénář povědomý, trefili jste se do černého. Ta samá informace se v roce 2013 dostala ven ovšem v souvislosti s programem QE amerického Fedu. A jak centrální banka tehdy naznačovala, tak se i nakonec stalo. Americké QE bylo od ledna 2014 ukončováno postupně, přičemž jeho definitivní konec přišel v říjnu 2014.

Bloomberg: ECB bude zřejmě ukončovat nákupy dluhopisů postupně

Ale vraťme se zpět do domácí ekonomiky. Co by postupné snižování objemu skupovaných dluhopisů znamenalo pro ČR, resp. pro ČNB? Vzhledem k tomu, že banka brání kurz koruny proti posílení pod hranici 27,00 EURCZK, dá se čekat, že pozvolné osekávání měnové expanze ECB by mohlo pozitivně zapůsobit na ukončení intervenčního režimu. ČNB by se jednoduše nemusela obávat, že by přebytečná eura, která se do ekonomiky dostala právě díky činnosti ECB, způsobila skokové zpevnění koruny, jakmile by došlo na zrušení intervenčního závazku.

Oficiální plán ukončení evropského QE hovoří o stěžejním datu, kterým je březen 2017. Pokud by opravdu došlo na postupné snižování dluhopisových nákupů v objemu 10 miliard euro měsíčně, zakončení programu bychom se dočkali ještě do konce roku. To krásně kopíruje plán ČNB, která podle slov guvernéra Rusnoka neukončí intervenční režim před druhým čtvrtletím 2017. Snižování objemu přebytečné eurové likvidity by tak mohlo přispět k mnohem „hladšímu“ návratu do doby před listopadem 2013.

Jak na forwardy aneb vyplatí se zajištění?

 

Newsletter