Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

ECB před zavřením kohoutů zajistila řecké banky

Evropská centrální banka uvolnila pro řeckou centrální banku zdroje v rozsahu 50 plus 9,5 miliardy eur, kterými může ona zajistit nouzovou likviditu pro řecké banky. Krok připravila ještě předtím, než rozhodla o konci přijímání řeckých dluhopisů jako kolaterálu proti přímo poskytovaným úvěrům.

Krok, jehož kontury prosakovaly na veřejnost již ve středu, je dalším potvrzením toho, že ECB tlačí na řeckou vládu a její závazky, vyplývající z mezinárodní finanční pomoci, ale zároveň nedopustí otřes řeckého finančního systému. Zdroj z ECB řekl, že banka uvolnila 50 miliard eur v rámci ELA jako náhradu dosud běžného financování řeckých bank a dalších 9,5 miliardy eur vyhradila navíc jako pojistku pro řeckou centrální banku.

Stejným směrem jsou informace, které zveřejnil německý list Die Welt. Podle těch bude moci řecká centrální banka v rámci ELA mechanismu dodat řeckým bankám až 60 milaird eur, přičemž tyto zdroje – na rozdíl od dosud běžného financování přímo z ECB – bude poskytovat na své vlastní riziko. Likvidita, dodávaná v rámci ELA přitom nese úrok 1,55 %, zatímco od ECB si řecké banky mohly půjčovat za 0,05 %.

ECB udeřila na Řecko. Bez peněz 25. února? Aktualizujeme…

Mobius: Řecké banky jsou atraktivní dlouhodobá investice

Newsletter