Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

ECB se stále nedaří zvyšovat ceny, chtěla by víc

Člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Klaas Knot nevidí situaci v eurozóně růžově a navrhuje, aby eurozóna úmyslně rostla nad svůj potenciál. Je to prý jediný způsob, jak ještě více zvýšit ceny.

Knotův projev byl překvapivě otevřený. „Jediné, co můžeme dělat, je zajistit, aby ekonomika rostla nad svůj potenciál,“ tvrdí. „Nakonec však řetězec těchto událostí povede k vyšším cenám,“ doplnil. Podle Knota je situace lepší, než bývala, ale růst cen konverguje k nižšímu číslu, než jsou kýžená dvě procenta.

Neméně zajímavý projev měl americký centrální bankéř Richard Clarida. Ten se vyjádřil, že nezaměstnanost ve Spojených státech ještě může dále klesat až k úrovni 3,6 procenta, aniž by to vyvolávalo inflační tlaky.

Německý index cen výrobců meziročně  mírně zrychlil z 2,4 procenta na 2,5 procenta, tedy 0,1 procentního bodu nad očekávání. Přesto jsou inflační tlaky v eurozóně zatím slabé. Podle šéfa nizozemské centrální banky, a tedy čelního představitele ECB Klaase Knota je ale inflace v eurozóně jako v celku stále pod kýženým cílem. A to přestože se dubnový meziroční růst cen dostal na 1,7 procenta a inflace tak meziročně oproti březnovému výsledku mírně zrychlila. „Inflace v eurozóně není tam, kde by ji ECB chtěla,“ prohlásil Knot.

Včerejšek byl na eurodolaru nepříliš zajímavý. Dolar se snažil prorazit a dostal se hned ráno až téměř k 1,115 EURUSD, následně ale i tento malý zisk ztratil a mírně posílilo euro. I to ale nakonec nevydrželo a pár se vrátil na hodnoty kolem 1,1165 EURUSD.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1149 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,x bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1133 do 1,1204 EURUSD.*

Česká koruna včera očekávala pouze výsledek indexu cen výrobců. Ten v dubnu meziročně zrychlil o z 3,8 procenta na 4,3 procenta. Zrychlení se sice očekávalo, ale jen o desetinu procentního bodu. Vedle cen výrobců mělo potenciál zahýbat kurzem i ministerstvo financí, které připravilo návrh rozpočtu na rok 2020. Přišlo však s očekávaným výsledkem, tedy se schodkem 40 miliard korun.

Koruna včera oslabovala, a to navzdory indexu cen výrobců a zejména všeobecné absenci důležitých dat. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,79 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,72 až 25,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,97 až 23,17 USDCZK.* 

Dnes budeme sledovat zejména ekonomický výhled zveřejněný OECD, spotřebitelskou důvěru v eurozóně a výsledky prodeje nemovitostí ve Spojených státech. U nás žádná data nebudou, pouze až v pátek vyjde ukazatel podnikové a spotřebitelské důvěry za květen.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter