ECB se stává odpadní bankou a ekonomice nepomůže

Silná kritika domů. Do Evropské centrální banky se opřel její bývalý hlavní ekonom Jürgen Stark.  Plánem odkupů aktiv se dle něj posouvá do role špatné banky a politika sazeb u nuly ekonomiku eurozóny vůbec nijak nepodpoří.

Připomeňme, že Stark odešel z ECB z vlastního popudu v roce 2011 na protest proti tomu, kam se měnová rozhodnutí banky posouvala. Zářijové snížení sazeb označuje za směšné s tím, že pro něj chyběl vážný důvod. ECB v září snížila hlavní sazbu na 0,05 % a nad rámec programu dodávek dlouhodobé likvidity (TLTRO) oznámila, že v říjnu spustí odkupy aktivy krytých cenných papírů (ABS).

ECB překvapivě sráží sazby, v říjnu spustí nákupy aktiv

Kovanda: Kolem objemu odkupu aktiv ECB panuje nejistota

„ECB vyhlášením odkupů ABS jakékoli kvality přijala extrémní riziko a roli špatné banky Evropy,“ napsal Stark v sloupku Handelsblatt.

Snížení sazeb ECB dle Starka může být vnímáno jako symbolické gesto. Jeho cestou, jak uvedl, by bylo řízené oslabování eura, což bylo opakovaně požadováno Francouzi a Italy.

„Sazby u nuly nepřinesou jediné euro širšího úvěrování a tato neefektivnost v dlouhém horizontu, vedle jiných faktorů, podkope reputaci Evropské centrální banky,“ tvrdí Stark.

Newsletter