ECB spustila nákupy dluhopisů. Začala Německem a Itálií

(Aktualizováno 13:50) Evropská centrální banka (ECB) dnes společně s centrálními bankami členských zemí eurozóny zahájila avizovaný program nákupu státních dluhopisů. Ten má podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. ECB to oznámila na svém twitterovém účtu.

„Centrální banky nakoupily německé a italské dluhopisy,“ uvedly dva zdroje se znalostí věci pro Bloomberg. Podle dalšího vždy jednoho zdroje byly nakupovány také belgické a francouzské cenné papíry. Německá centrální banka zahájení nákupů potvrdila. „Na trhu jsme už od rána,“ uvedl její mluvčí. 

Potvrzením nákupů ECB může být vývoj výnosů na dluhopisech. Na 10letém německém dluhopisu klesl o 5 bazických bodů na 0,35 %, na italském o 3 bazické body k 1,29 %. Výnos na 10letém belgickém dluhopisu klesl o 6 bazických bodů na 0,57 %, shodná francouzská splatnost o 5 bodů na 0,64 %.

ECB již v lednu uvedla, že bude prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů a dalších cenných papírů měsíčně pumpovat do ekonomiky eurozóny asi 60 miliard eur. Minulý týden upřesnila, že nákupy zahájí dnes. 

ECB začne kupovat dluhopisy za miliardy. Euro na dně od září 2003

Kovanda k ECB: Vzpruha pro ekonomiku, nebo nákup času?

ECB a únik před skutečnými problémy

V nákupech hodlá ECB pokračovat minimálně do září příštího roku. Banka doufá, že zvýšením objemu peněz ve finančním systému přiměje komerční banky k většímu poskytování půjček podnikům a spotřebitelům. To by mělo podpořit ekonomiku a zvýšit tlak na růst cen. 

Cílem ECB je, aby se roční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně pohybovalo těsně pod dvěma procenty. Podle údajů statistického úřadu Eurostat však ceny v únoru vykazovaly již třetí měsíc za sebou meziroční pokles. 

Nákupem dluhopisů donedávna pomáhala ekonomice také například americká centrální banka (Fed), ta však loni kvantitativní uvolňování ukončila a nyní se připravuje ke zvyšování úrokových sazeb. Rozdílné nasměrování měnové politiky v USA a v eurozóně už delší dobu tlačí dolů kurz eura k americkému dolaru. 

Newsletter