ECB spustila nákupy dluhopisů. Začala prý Francií a Španělskem

(Rozšířeno 16:00) Evropská centrální banka spustila svou bazuku na prolomení toku úvěrů do ekonomiky. Začala od bank nakupovat kryté dluhopisy, proti nimž jim poskytne zdroje právě na posílení úvěrů firmám i spotřebitelům. Dle zdrojů Bloomberg začala nákupem krátkodobého francouzského dluhu z rukou bank Societe Generale a BNP Paribas a španělského dluhu od dalších bank. Bilance Evropské centrální banky má tímto programem nabobtnat o zhruba bilion eur. Cílem je roztočit skrze úvěry kola ekonomiky eurozóny a odvrátit deflační hrozbu.

Dosavadního opatřeními ECB bylo především snížení sazeb na rekordní minima včetně záporné depozitní sazby a program dlouhodobé 4leté likvidity bankám (TLTRO). Později v letošním roce by ECB měla spustit také odkupy úvěrového dluhu (ABS).

Zástupci SocGen ani BNP Paribas nebyli dostupni pro okomentování informací od zdrojů Bloomberg. ECB pouze potvrdila, že s realizací programu dnes začala. Podle ECB trh s krytými dluhopisy loni poprvé za dekádu klesl a v letech 2014 a 2015 má pokračovat v poklesu. Podporuje zejména hypoteční financování.

Podle dluhopisového stratéga Citigroup Michaela Spiese ECB nakupuje ze stávajících „zásob“ dluhu, protože nové emise v tuto chvíli neprobíhají. V blízké budoucnosti se na ně chystají spíše banky ze zemí mimo eurozónu než z nitra eurobloku. 

Meziroční míra inflace v eurozóně v září spadla na pětileté minimum 0,3 procenta, v pětici členských zemí eurozóny bylo tempo záporné. MMF v čerstvé zprávě připisuje ekonomice eurozóny 40% pravděpodobnost recese, byla by to již třetí od krizového roku 2008. Ekonomika eurozóny dle MMF poroste v příštím roce pouze 1,3% tempem po jen 0,8 % letos. 

Newsletter