Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

ECB srazila prognózu, dál drží trhy napjaté

(Aktualizováno 15:33) Po potvrzení sazeb ECB na dosavadní úrovni následovala Draghiho konference, který dál podpořil sázky na další uvolnění měnové politiky v budoucnu. Přesto nebylo vyznění jeho slov z pohledu trhů zřejmě dostatečně holubičí. Euro vůči dolaru v průběhu konference prudce rostlo a to z úrovně 1,2310 až nad hranici 1,2400, aby zisky následně korigovalo. Evropské akciové indexy rychle odepsaly zisky a propadají. DAX sestoupil z odpoledních rekordních maxim do ztráty bezmála procenta.

Draghi v první řadě oznámil rozhodnutí bankovní rady o spuštění druhého kola levných úvěrů komerčním bankám, tzv. TLTRO2. Potvrdil tak svá předchozí slova, že objemy dosud spuštěných opatření se pravděpodobně dál zvýší.

Následovala neméně významná zpráva týkající se zhoršení ekonomické prognózy. ECB potvrdila očekávání sestupné revize pro růst ekonomiky eurozóny a pro roky 2014 až 2016 nyní předpovídá tempa růstu 0,8 %, 1 % a 1,5 %. V zářijové prognóze bankéři počítali s růstem ekonomiky v příštím roce o 1,6 %.

ECB bude podle Draghiho ostražitě sledovat rizika pro vývoj cenové hladiny, především pak ceny ropy. Očekávání míry inflace také snížila a to na 0,5 % letos, 0,7 % v roce 2015 (z původního odhadu 1,1 %) a 1,3 % v roce 2016.

Co se týče názorové (ne)jednotnosti bankovní rady, Draghi znovu zdůraznil, že absolutní shoda panuje ve vůli podpořit ekonomiku v případě potřeby nekonvenčními kroky. Na druhé straně se centrální bankéři již ne úplně shodují na úrovni, na níž by měla být posílena rozvaha ECB.

Velkým tématem bylo dle očekávání QE. Draghi zopakoval, že v prvním čtvrtletí příštího roku bude ECB schopna posoudit efekty dosavadních zásahů ve směru uvolnění měnové politiky a následně rozhodnout o krocích dalších, zatímco pokračuje příprava dodatečných nástrojů. ECB podle něj diskutovala nákup všech tříd aktiv mimo zlata. Podotkl mimo jiné, že ke spuštění QE, tedy nákupů vládních dluhopisů, není třeba 100procentní shody mezi členy bankovní rady. Zatímco pozitivní efekty, které QE přineslo v Británii a USA, jsou podle Draghiho nesporné, hodnocení japonského případu je obtížnější.

Při rozhodnutí o výši klíčových sazeb stanovených centrální bankou dnes nedošlo. ECB ponechala úroveň klíčových sazeb beze změny, jak většina ekonomů a analytiků předvídala. Hlavní repo sazba tak zůstává na rekordním minimu 0,05 % a sazba depozitní na záporné úrovni 0,2 %.

ECB drží sazby na rekordních minimech, včetně záporné depozitní sazby, dodává levné 4leté úvěry bankám (TLTRO), nakupuje od nich kryté dluhopisy a v říjnu začala s nákupy balíků bankovních úvěrů ABS. Cílem ECB je (dle Draghiho)„přifouknout“ bilanci zhruba o bilion eur, tj. na úroveň roku 2012.

QE v Evropě? Podle Goldmanů 50:50

Newsletter