ECB srazila sazby, nafoukla QE a rozdivočela euro

AKTUALIZOVÁNO: Evropská centrální banka srazila všechny tři základní úrokové sazby, což se okamžitě odrazilo v propadu eura k americkému dolaru na trzích. Po slovech Draghiho během tiskové konference, že s novou prognózou není konzistentní další snížení sazeb, ale euro naopak vystřelilo k dolaru až nad 1,1100 EURUSD. Kromě snížení sazeb ECB rozhodla o navýšení měsíčního objemu nákupů aktiv na 80 z dosavadních 60 miliard eur, přičemž jeho struktura byla „obohacena“ o eurové korporátní dluhopisy s investičním ratingem evropských nebankovních institucí.

Hlavní sazba ECB, co je refinanční sazba, klesá na rovných 0,00 % z dosavadních 0,05 %. Tento krok nebyl analytiky a ekonomy konsensuálně očekáván a jde o překvapení pro trh. Depozitní sazbu ECB snížila hlouběji do záporu na -0,4 % z dosavadních -0,3 %, což je v souladu s odhady. Krajní zápůjční sazba ECB pak klesá na 0,250 % z 0,300 %, očekáváno bylo její ponechání beze změny.

 

 

Euro na rozhodnutí ECB reagovalo okamžitým propadem k dolaru od úrovně 1,0900 EURUSD až na 1,0845 EURUSD, po uvedených slovech Draghiho ale naopak nabralo zisky až přes hladinu 1,1100 EURUSD. Na tiskové konferenci Mario Draghi představil novou makroekonomickou prognózu. Proti prosinci ECB zhoršila odhad letošního růstu v eurozóně na 1,4 z 1,7 procenta s tím, že rizika pro růst ekonomiky jsou soustředěna směrem dolů. Zásadní je zhoršení výhledu pro inflaci v eurozóně (HICP) letos na 0,1 z 1,0 %. Pro příští rok ECB výhled srazila na 1,3 z 1,6 %.

 

 

ECB podporuje ekonomiku eurozóny přílivem nových peněz už celý rok, výsledky programu jsou však stále sporné a mnozí o jeho efektivitě stále více pochybují. Banka od loňského března pumpuje do finančního systému pomocí nákupů státních dluhopisů a dalších aktiv 60 miliard eur měsíčně, od dnešního oznámení 80 miliard eur měsíčně. Loni v prosinci tento program prodloužila o půl roku, minimálně do března 2017. Dnes Draghi uvedl, že QE poběží nejméně do března či do té doby, kdy se inflace přiblíží 2% cíli ECB.

Inflaci v eurozóně, kterou chce ECB dodáváním peněz dostat k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty, ale dosavadní kroky stále nedokázaly podpořit. V únoru se eurozóna dokonce vrátila poprvé od září do deflace a spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,2 procenta.

Přes přísun zhruba 700 miliard eur do finančního systému za poslední rok zůstává nepřesvědčivý i hospodářský výkon měnové unie. Ekonomika eurozóny rostla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 1,6 procenta a stejným tempem se zvýšila i za celý rok. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,9 procenta v roce 2014. ECB přitom odhadovala, že její podpůrná opatření zvýší ekonomický výkon eurozóny v letech 2015 až 2017 o téměř jeden procentní bod.

Newsletter