ECB uštědřila ránu euru

Euro během včerejšího dne odevzdalo vůči dolaru velkou část svých zisků z předchozích dní. Hlavním katalyzátorem pro tento cenový pohyb byla nejen lepší než očekávaná data z amerického průmyslu, ale zejména pak večerní zpráva z Evropské centrální banky, jež vydala prohlášení, že odmítá akceptovat řecké dluhopisy jako kolaterál při poskytování zdrojů bankám. To způsobilo paniku nejen na akciových trzích ale i trzích měnových. Euro propadlo až na 1,13029, přestože 24 hodin zpátky obchodovalo na úrovni 1,15324. Koruna vůči dolaru odepsala více jak 1 procento.

ECB udeřila na Řecko. Bez peněz 25. února? Sledujeme…

Investiční banka Citibank napsala ve svém doporučení klientům, že rozhodnutí Evropské centrální banky nepřijímat řecký dluh jako kolaterál je „euro negative“. Trhy by tuto zprávu mohly brát jako podnět k výprodeji. Ačkoliv dnes tedy euro mírně posiluje, aktuálně poblíž hranice 1,1375, jeho střednědobý a dlouhodobější výhled nadále zůstává silně negativní, s tím že napříč většinou centrálních bank stále převládá názor, že euro bude s postupem času směřovat k paritě vůči dolaru.  

Česká koruna po včerejším ústupu dnes mírně posiluje na 24,38 koruny za dolar. Vůči euru nicméně oslabuje na 27,73 koruny za euro.

Newsletter