ECB utáhne kohoutky QE, na trhu však zůstane déle

Evropská centrální banka rozhodla, že oseká svůj program kvantitativního uvolňování a zároveň prodlouží délku jeho trvání. Jakákoliv diskuze o možnosti zvýšení sazeb se tak odsouvá na dlouho dopředu. Draghi si svou holubičí rétoriku udržel, euro slábne, koruna mírně sílí.

Evropská centrální banka ponechala své úrokové sazby beze změny, přičemž na aktuálních úrovních zůstanou dle vyjádření delší dobu, a to až za časový rámec trvání programu čistých nákupů vybraných aktiv. Tzv. program QE, v jehož rámci ECB skupuje vybraná soukromá a veřejná dluhová aktiva, byl dle očekávání prodloužen do září 2018 (s možností dalšího prodloužení, pokud to bude situace vyžadovat). Od ledna 2018 pak dojde na osekání měsíčního objemu skupovaných dluhopisů ze současných 60 miliard euro na 30 miliard, které by mělo trvat až do září. Reinvestice z držených instrumentů před splatností pak budou dle ECB pokračovat až za dobu trvání programu QE.

Guvernér Draghi během tiskové konference zdůraznil, že rozhodnutí bylo přijato v rámci zachování stávajících velmi příznivých měnových podmínek. Rekalibrace programu QE je prý důkazem robustního vývoje ekonomiky a víry v postupnou konvergenci inflace směrem k inflačnímu cíli. Právě vývoj cen však zůstává dle slov centrálního bankéře stále utlumený, a proto je potřeba udržet určitý stupeň akomodativní měnové politiky, který by měl ve střednědobém rámci vést k celkové podpoře inflace směrem k cíli.

Ekonomický růst eurozóny zůstává robustní, přičemž poslední data poukazují na jeho neměnící se momentum, dokonce prý, vzhledem k některým předstihovým indikátorům, se můžeme dočkat pozitivního růstového překvapení. Co se týče rizik, zůstávají i nadále široce rozprostřena.

Draghi dále uvedl, že rozhodnutí o rekalibraci programu QE nebylo jednohlasné, existovaly prý odlišené názory. Na druhou stranu, celá diskuze se nesla v pozitivním duchu, kdy členové Rady upozorňovali především na momentum růstu, dobré ekonomické podmínky, zlepšující se kondici trhu práce či v vzestup privátních investic.

Z hlediska dalšího trvání QE prý nebyly nastaveny žádné limity, a to včetně jeho ukončení. V tomto směru ale Draghi přiznal, že by rozhodně nemělo dojít na „exit“ ze dne na den.

Právě diskuze o konci QE svedla řeč i na otázku reinvestic prostředků z držených instrumentů před splatností. Draghi v tomto směru přiznal jejich postupně rostoucí důležitost, nelze však prý hned říci, v jakém objemu budou probíhat. Jediné, co lze nastínit, je, že by se mělo jednat o miliardy euro v rámci měsíce.

V tomto směru bylo klíčovým sdělením to, že jakmile bude program QE ukončen, následný proces reinvestic nebude nikterak souviset s přístupem k úrokovým sazbám. Dle Draghiho slov se bude jednat o dvě separátně se vyvíjející se oblasti.

Euro během tiskové konference ECB registrovalo ztráty, a to až k hranici 1,171 EURUSD. Draghi však uvedl, že tato reakce je velmi mírná, což je především důkazem toho, jak efektivní je komunikace banky. A právě v rámci jejího dalšího zlepšení se ECB rozhodla od listopadu zveřejňovat dodatečné měsíční informace ohledně očekávaného nákupu aktiv, včetně reinvestic prostředků.

Suma sumárum, Draghi si udržel svůj holubičí tón. Stav evropské ekonomiky zůstává dobrý, pouze inflace stále „pokulhává“. Na druhou stranu lze ale říci, že víra ECB v to, že se tento vývoj – především je řeč o inflaci – v dohledné době zvrátí, zůstává nadále poměrně silná, jak tomu bylo již na předchozím zasedání.

Co se týče vývoje koruny, dnešní holubičí tón ECB ji nahrává k dalším ziskům. Prodloužení QE jen potvrzuje, že debata o možném zvýšení evropských úrokových sazeb se odsouvá, a to minimálně do konce programu QE, tedy (zatím) do září 2018, spíše se však podíváme až do roku 2019. Evropská a česká měnová politika se tak mezi sebou budou postupně ještě více rozcházet, což by mělo nahrát ve prospěch domácí měny.

 

Newsletter