Evropská centrální banka začala uvažovat o změně svého inflačního cíle. Euro díky tomu včera na chvíli oslabilo, následně ale převážily zprávy ze Spojených států a euro ve výsledku prudce posílilo. Šéf newyorkského Fedu totiž oživil možnost ostřejšího snižování sazeb.
Včerejšek jako tradičně zahájilo Japonsko, které zveřejnilo data o zahraničním obchodu. Ten se v meziročním vyjádření v červnu silně propadl jak v dovozu (-5,2 %), tak ve vývozu (-6,7 %). Japonský ministr financí navíc veřejně promluvil o riziku zpomalení globální ekonomiky. Podle jeho slov jsou hlavním rizikem obchodní spory.
Obavy mají i na druhé straně Japonského moře. Korejská centrální banka tak včera rozhodla o snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu na 1,25 %.
Nejvíce ale včera překvapil výsledek indexu, který každý měsíc zveřejňuje filadelfský Fed. Ten vyrazil z 0,3 bodu na 21,8 bodu a nechal daleko za sebou předpokládaný výsledek ve výši 5 bodů. Celkem 36 procent oslovených firem nahlásilo vyšší zaměstnanost a jen šest procent se potýkalo s jejím poklesem. Index zaměstnanosti je tak nejvýše od října 2017.
V eurozóně bylo méně živo na datech, vynahradily to však úvahy Evropské centrální banky o změně inflačního cíle. ECB začala tuto možnost zatím pouze studovat a na výsledky si budeme muset počkat. „Ještě předtím bychom mohli být svědky, jak například odhaduje trh, snížení depozitní sazby ECB o 10 bazických bodů, a to v září se zhruba 50procentní pravděpodobností. Podle nás by tomuto kroku mohla předcházet úprava forward guidance, pravděpodobně představená již tento měsíc,“ komentoval úvahy ECB FX analytik skupiny Roklen Jan Berka.
Jak by změna mohla vypadat? Podle Berky by stačilo přidat pár slov. „Vsadili bychom si například na změnu, kde bude k tvrzení, že základní úrokové sazby ECB zůstanou na současné úrovni alespoň do první poloviny roku 2020, přidáno nebo nižší. Znění by tak mohlo být následující: …základní úrokové sazby ECB zůstanou na současné nebo nižší úrovni alespoň do první poloviny roku 2020. I tento krok by mohl euro dostal pod další tlak.“
Čtvrtek patřil i přes počáteční obtíže jednoznačně euru. To se i přes mírné odpolední oslabení v důsledku zprávy o možné změně cíle nakonec odpoutalo od hranice 1,122 EURUSD a vystřelilo až na 1,128 EURUSD. Aktuálně se online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1259 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,88 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1180 do 1,1252 EURUSD.*
Dolaru nepomohlo ani ujištění amerického ministra financí Stevena Mnuchina, že Spojené státy nebudou intervenovat na dolaru. Po tom dlouhodobě volá prezident Donald Trump, který by si slabší dolar přál. Podle něj jsou Spojené státy fackovacím panákem eurozóny a Číny a neměly by si to nechat líbit. Trumpovi, který se rád chlubí ekonomickými výsledky Spojených států, je zjevné, že silnější dolar přiškrcuje růst americké ekonomiky a spolu s tím tak i jeho šance na znovuzvolení.
Za pádem dolaru byla zejména slova šéfa newyorkského Fedu Johna Williamse, který investory přesvědčil, že je stále ve hře ostřejší snižování sazeb o více než 0,25 procentního bodu. „Je lepší učinit preventivní opatření, než čekat na katastrofu,“ prohlásil Williams. Podle něj se vyplatí jednat okamžitě a ostře, protože má americká centrální banka sazby stále příliš nízko. „Když je nula v nedohlednu, můžeme si dovolit pomalé kroky a vyčkávat, co se stane,“ dodal.
Spojené státy také zveřejnily pravidelnou statistiku nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ty dle očekávání mírně narostly, jejich celkový stávající počet se ale snížil.
Koruně se včera dařilo a významně posílila proti euru i dolaru. Proti euru setrvale sílila až na 25,54 EURCZK a k dolaru si připsala dokonce 0,75 procenta a poskočila až na 22,65 USDCZK.
Česká národní banka dnes zveřejní svou statistiku čtvrtletních finančních účtů. V zahraničí bude relativní klid, sledovat budeme zejména výsledky Indexu sentimentu Michiganské univerzity a německý index cen výrobců.
Aktuálně se česká měna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,54 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz měl držet v rozmezí 25,55 až 25,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,72 až 22,91 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.