ECB už na tažení za růstem a inflací vynaložila přes bilion eur

Evropská centrální banka už v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a zvýšení inflace v eurozóně nakoupila vládní dluhopisy za více než jeden bilion eur, v přepočtu přes 27 bilionů korun. Vyplývá to z údajů ECB o nákupech za uplynulý týden. Nákupy vládních dluhopisů banka spustila v březnu loňského roku, v prosinci program prodloužila o půl roku do konce března 2017. V tomto týdnu by jej mohla dále rozšířit.

ECB dnes oznámila, že v týdnu do 2. září nakoupila vládní dluhopisy za 11,14 miliardy eur. Celková hodnota nakoupených dluhopisů tak již přesáhla bilion eur. Hospodářský růst v eurozóně navzdory stimulačním opatřením ECB zůstává pomalý a inflace se stále drží blízko nuly.

Podle analytiků je obtížné posoudit, zda program nákupu dluhopisů plní svůj účel, protože je těžké odhadnout, jak by se ekonomika vyvíjela bez jeho existence. Bilanční suma ECB se na konci srpna vyšplhala na 3,33 bilionu eur, v přepočtu kolem 90 bilionů korun.

Draghi ŽIVĚ: Zdůrazňuji připravenost a ochotu ECB jednat

ECB bude o nastavení své měnové politiky rozhodovat opět ve čtvrtek. Nové opatření se neočekává, prezident ECB Mario Draghi by ale mohl buď oznámit zásah do takzvaného QE nebo alespoň naznačit, zda banka nyní uvažuje o dalším prodloužení programu.

ECB se už nyní potýká s nedostatkem dluhopisů splňujících podmínky, které si ve svém programu pro nákup stanovila. Musela již zastavit nákup dluhopisů v Estonsku a minulý měsíc nenašla žádné vhodné dluhopisy ani v Lucembursku. V Portugalsku a na Slovensku pak ECB nakupuje méně dluhopisů, než by podle pravidel programu měla.

Nadměrné zastoupení měly v srpnových nákupech dluhopisů opět Německo, Francie a Itálie. Německé dluhopisy se přitom již nyní obchodují s negativními výnosy, což znamená, že investor, který je nakoupí, dostane v okamžiku jejich splacení méně peněz, než na ně vynaložil.

Výnosy českých dluhopisů na rekordní dně. Intervenuje ČNB?

Záporné výnosy mají také některé firemní dluhopisy, které ECB kupuje, například některé cenné papíry švýcarské potravinářské společnosti Nestlé a francouzského telekomunikačního operátora Orange.

V zájmu rozšíření prostoru pro nákupy dluhopisů ECB podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters uvažuje o změnách pravidel programu.

Newsletter