ECB začne kupovat dluhopisy za miliardy. Euro na dně od září 2003

(Rozšířeno 18:25) Evropská centrální banka spustí v pondělí 9. března nákupy vládních dluhopisů. Nakupovat chce 60 miliard eur měsíčně do září 2016 a v případě potřeby pokračovat i za toto datum. Cílem je odvrátit deflaci a oživit ekonomiku eurozóny. ECB také dnes znovu pomohla řeckým bankám. Euro na slova prezidenta ECB Maria Draghiho reagovalo postupným oslabením a poprvé od září roku 2003 se ocitlo pod úrovní 1,10 k americkému dolaru.

Reakci eura vůči americkému dolaru sledujte online na Roklen24

„Trhy na oznámení zásahu zareagovaly kladně, v souladu s očekáváními, výnosy z dluhopisů členských zemí eurozóny klesly, v případě Portugalska dokonce na rekordní minimum. Trh hodnotí pozitivně nejen zveřejnění detailů k programu širokého odkupu aktiv, ale také poměrně příznivý makroekonomický výhled, jímž ECB přiblížení programu doprovodila,“ komentuje hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.  ​

Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 procenta. Na něj ji srazila loni v září, od té doby bojuje proti deflaci nákupy cenných papírů.

Mario Draghi na následné tiskové konferenci řekl, že inflaci v eurozóně letos očekává na nule kvůli cenám ropy. V prosinci má dosáhnout 0,7 %, v roce 2017 pak v průměru 1,8 % a přiblížit se tak 2% inflačnímu cíli centrální banky. ECB čeká letos růst ekonomiky eurozóny o 1,5 %, o 1,9 % pak v roce 2016. V prosinci ECB očekávala letošní růst eurozóny o procento, příští rok o 1,5 procenta.

Prostřednictvím takzvaného kvantitativního uvolňování chce ECB skrze nákupy státních a dalších dluhopisů do ekonomiky eurozóny postupně napumpovat až 1,1 bilionu eur.

„Rozšíření programu odkupu dluhopisů rozhodně neřeší fundamentální hospodářské problémy eurozóny, nepovede samo o sobě ke snížení nezaměstnanosti a nezajistí samo o sobě trvalejší ekonomický růst. Lze říci, že politikům spíše jen kupuje čas k tomu, aby mohli provést nutné strukturální reformy a opatření ve fiskální oblasti. Ostatně, sama ECB se dnes v podstatě vyjádřila v tom smyslu, že programem završuje své snažení o postupnou stimulaci ekonomiky eurozóny, se kterým začala v loňském roce, a nyní musejí rozhodným způsobem „přiložit ruku k dílu“ také činitelé zodpovědní za fiskální a strukturální oblast hospodářské politiky. Klíčové nebezpečí, které v programu odkupu aktiv spatřujeme, spočívá právě v tom, že zejména politici takto získaný čas promrhají v obavě z dopadů nutně nepopulárních, avšak nepostradatelných reforem reálné ekonomiky,“ komentuje Lukáš Kovanda.

Draghi na tiskové konferenci zopakoval, že pokud to podmínky v eurozóně budou vyžadovat, centrální banka s odkupy v září příštího roku neskončí. ECB bude kupovat i dluhopisy se zápornou sazbou a to do úrovně depozitní sazby centrální banky. Ta je nyní -0,2 %. Německo například v únoru prodalo 5leté vládní dluhopisy se záporným úrokem 0,08 %.

ECB se rozhodla program nákupu vládních dluhopisů zahájit i navzdory dlouhodobému odporu Německa. Do programu budou zahrnuty i země využívající záchranných programů, jako je například Řecko. Evropská centrální banka dnes rozšířila pomoc řeckým bankám. Objem nouzové finanční pomoci rozšířila o 500 milionů eur. 

 

Newsletter