ECB zvyšuje tlak na Řecko: Pomoc bankám klesne, pokud…

Nechuť dál pomáhat Řecku se vkrádá i do rozhodování Evropské centrální banky. Ta dle informací agentury Bloomberg zvažuje cesty, kterými omezí podporu řeckým bankám, kterou dosud skrze dodávky nouzové likvidity a řeckou centrální banku zvyšovala.

ECB chce nyní dle Bloomberg omezit řeckým bankám právě přístup k programu nouzového financování (ELA), na němž jsou nyní bankovní instituce v Řecku zcela závislé. V bankovní radě ECB údajně roste odpor proti další pomoci řeckým bankám.

Řecko v nouzi zabavuje peníze svých regionů

Tým ECB dle informací Bloomberg připravil návrh, podle něhož by se zvýšil odpočet hodnoty cenných papírů, které řecké banky dávají do zástavy proti refinančním úvěrům z ELA. Snížení hodnoty zástav by vedlo k omezení objemu peněz, který by řecké banky mohly čerpat.

Program nouzového financování ELA nabízejí národní centrální banky v eurozóně komerčním bankám, které mají problémy s likviditou. ECB ale stanoví podmínky a limit tohoto financování. Řecké banky mají nyní z ELA k dispozici celkem 74 miliard eur a tento limit ECB letos zatím pravidelně zvyšuje. ECB už dříve zablokovala řeckým bankám přístup ke svým standardním refinančním úvěrům.

Šéf EK Juncker: Grexit na sto procent vylučuji

Podle zdrojů agentury Bloomberg se o této možnosti v radě ECB zatím oficiálně nejednalo. Může se však o něm začít diskutovat, jestliže řecká vláda své věřitele a ministry financí eurozóny urychleně nepřesvědčí, že bude reformovat ekonomiku, a nezajistí si tím uvolnění dalších úvěrů. Bez nich Řecku hrozí, že v nejbližších týdnech až měsících upadne do platební neschopnosti. V pátek se koná klíčové zasedání ministrů euroskupiny v Rize.

Eurozóna koncem února souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko. Výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ale pozastavila a čeká na to, až zástupci věřitelů sjednají s Řeckem podobu reforem.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Varufakis: Odchod Řecka by spustil lavinu napříč Evropou

Newsletter