Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

EK obdržela seznam řeckých opatření. Která to jsou?

 (Aktualizováno 14:10) Evropská komise potvrdila, že obdržela od Řecka seznam reformních opatření, které měly Atény předložit do pondělní půlnoci. Podle páteční dohody euroskupiny je soupis a jeho následné schválení věřiteli podmínkou čtyřměsíčního prodloužení programu úvěrové pomoci pro zadluženou zemi. Později odpoledne by se měla uskutečnit telekonference představitelů euroskupiny, tedy ministrů financí členských zemí eurozóny, kteří se k reformám mají vyjádřit. 

Obdržení seznamu na Twitteru potvrdil mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. „Seznam reformních opatření řecké vlády dorazil včas,“ napsal na komunitní síti. 

Podle nejmenovaného zdroje blízkého EK, který citovala agentura Reuters, dorazil seznam do Bruselu okolo půlnoci. Komise prý zastává názor, že „seznam je dostatečně obsáhlý“ a je dobrým výchozím bodem pro další jednání. Brusel prý oceňuje zejména závazek bojovat proti daňovým únikům a korupci. 

Hlavním bodem seznamu je rovněž boj s pašováním pohonných hmot a tabáku, uvedla zpravodajská stanice BBC. Nyní se čeká, zda seznam reformních opatření schválí mezinárodní věřitelé, takzvaná trojka, tedy Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Ty by se měly k návrhům vyjádřit ještě dnes a svůj verdikt sdělit šéfovi euroskupiny, nizozemskému ministrovi financí Jeroenu Dijsselbloemovi. Ten vše později prodiskutuje během telekonference s dalšími 18 ministry financí eurozóny. Po jejich souhlasu musí ještě prodloužení úvěrového programu schválit národní parlamenty, popsal další postup server EUObserver. 

Současný záchranný program pro Řecko končí 28. února. Jestliže bude vše schváleno, Atény dostanou další prostor až do června k tomu, aby se pokusily vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům. 

Mezi hlavní body podle BBC dále patří zavedení reforem trhu práce týkajících se kolektivních smluv. Atény rovněž chtějí řešit „humanitární krizi“ Řecka, a to například pomocí bezplatné zdravotní péče pro nezaměstnané bez pojištění, píše BBC. 

Atény měly podle páteční dohody odeslat seznam reforem do Bruselu nejpozději v pondělí. Odpoledne se k seznamu mají v telefonické konferenci vyjádřit ministři financí zemí eurozóny. Podle páteční dohody euroskupiny je soupis podmínkou čtyřměsíčního prodloužení programu úvěrové pomoci pro zadlužené Řecko. 

Výběr ze šestistránkového seznamu reforem, který řecká vláda rozdělila do čtyř hlavních skupin:

I. Fiskální strukturální politika 
Vláda slíbila reformovat daňovou politiku, omezit daňové výjimky a zajistit lepší výběr a vymáhání daní. 
Vláda chce zlepšit správu veřejných financí a bude přezkoumávat a kontrolovat „každou oblast“ státních výdajů. 
V oblasti penzí chtějí Atény sloučit penzijní fondy, aby tak dosáhly úspor, a omezit mezery a pobídky pro předčasný odchod do důchodu. Je to zřejmě snaha nalézt kompromis k záměru vlády zabránit dalšímu snižování penzí, jak požadovali inspektoři Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, upozornila agentura Reuters. 
V rámci modernizace veřejné správy a boje s korupcí se chce vláda zaměřit hlavně na pašování tabáku, praní špinavých peněz a monitorování dovozních cen. Boj proti korupci se stane národní prioritou. Sníží se také počet ministerstev ze 16 na deset, počet vládních poradců nebo výhod pro ministry, členy parlamentu a vysoké úředníky, jako služební auta a proplácení cestovních výdajů. 
Řecko chce také reformovat systém mezd ve veřejném sektoru tak, aby se dále nesnižovaly mzdy ve veřejném sektoru, ale aby se současně zajistilo, že celkové náklady na mzdy ve veřejném sektoru nebudou růst.

II. Finanční stabilita 
V tomto bodě Atény slíbily, že zajistí, aby banky byly provozovány podle komerčních a bankovních pravidel. Podle agentury Reuters tím chce vláda ukázat, že nebude zasahovat do provozu bank.

III. Politika na podporu růstu 
Řecko slíbilo, že nebude zasahovat do dokončené privatizace a bude pokračovat v rozběhnutém privatizačním procesu. Přezkoumá také privatizaci, která se zatím nerozběhla, a bude se snažit zlepšit podmínky procesu a přilákat investice do důležitých sektorů. 
V otázce reforem trhu práce a minimální mzdy vláda premiéra Alexise Tsiprase ustoupila od volebních slibů, že okamžitě zvýší minimální mzdu. Místo toho nabídla postupné zavádění nového přístupu ke kolektivnímu vyjednávání s cílem zvýšit časem minimální mzdu. Rozsah a načasování slíbila vláda konzultovat s evropskými a mezinárodními institucemi. 
Dále se vláda zavázala zlepšit podnikatelské prostředí či reformovat soudní systém.

 IV. Humanitární krize 
Vláda slibuje, že státní výdaje na řešení „humanitárních krizí“ nepoškodí rozpočet.

Newsletter