Domácí inflace byla v srpnu vyšší oproti konsensu. Koruna zpevnila pod 25,05 za euro a pod 22,70 za dolar. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,1040 za euro.

Ekonom Kovanda: Propad průmyslových cen v říjnu zmírnil

V říjnu meziměsíčně klesly ceny průmyslových výrobců o 0,2 procenta. Meziročně byly nižší o 3,9 procenta.

Ceny průmyslových výrobců v říjnu meziročně klesaly čtrnáctý měsíc v řadě. Dynamika poklesu v porovnání se zářím ovšem mírně zpomalila. Důvodem je určité ztlumení deflačního dopadu levné ropy a pohonných hmot, které plyne z postupného odeznívání silného meziročního efektu. Zatímco v září ceny energií klesaly meziročně o 10,1 procenta, v říjnu už „jen“ o 9,1 procenta. A to přesto, že průměrná cena pohonných hmot dále klesla ze zářijové hodnoty 30,15 koruny za litr na říjnových 29,59 koruny za litr. Ropa začala zlevňovat loni červenci, takže počínaje letošním červencem zkrátka postupně klesá srovnávací základna meziroční komparace.

Lze předpokládat, že tlaky na pokles cen v průmyslu neustanou ani v nejbližší době. Nejde pouze o levnou ropu, ale také o ekonomický útlum Číny či o návrat deflace do eurozóny. Ve svém spojení přispějí tyto faktory k tomu, že se ceny průmyslových výrobců v ČR udrží po zbytek letošního roku poměrně hluboce v deflačním pásmu.

Deflační tlaky v průmyslu a jejich důsledky jsou nepochybně jedním z faktorů, který Českou národní banku přiměl k posunutí předpokládaného ukončení intervenčního režimu na přelom let 2016 a 2017. Jejich zmírnění lze čekat v příštím roce, kdy se naplno projeví odeznění efektu levné ropy. Pokračující ekonomický růst spojený s citelnějším růstem mezd pak budou dalšími faktory, které přispěji k oslabení deflačních tlaků v průmyslu.

 

Newsletter