Ekonom Roklen Michal Šoltés má dvě ocenění

Ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés se dočkal hned dvou ocenění. V mezinárodní soutěži New Economic Talent 2016 pro absolventy magisterského studia obsadil druhé místo. V soutěži pro ekonomy působící v České republice do 30 let, Mladý ekonom roku, organizovanou Českou společností ekonomickou obsadil třetí místo.

Úspěšná práce Michala Šoltése s názvem „Optimal Unemployment Insurance, Distance to Frontier, and Endogenous Growth Model“ studuje efekt, jaký může mít štědrost dávek v nezaměstnanosti na ekonomický růst. Autor argumentuje, že štědřejší dávky v nezaměstnanosti nemusí jen zvyšovat problém morálního hazardu, ale i umožnit nezaměstnaným větší flexibilitu ve výběru nového zaměstnání. Možnost odmítnou nabídku práce pak zvyšuje šanci na nalezení lepšího spojení mezi zaměstnavatel a zaměstnancem, a tím pravděpodobně i k efektivnější spolupráci. Nutnost efektivnější spolupráce je důležitější ve vyspělých ekonomikách, kde je růst založen na náročnějších technologiích. Z toho plyne, že štědrost dávek v nezaměstnanosti je důležitější pro vyspělé ekonomiky.

Soutěž New Economic Talent 2016 organizovala CERGE-EI v Praze, kam se sjelo všech pět finalistů. O konečném pořadí rozhodla odborná porota mezinárodně uznávaných profesorů včetně profesorů působících na Kalifornské univerzitě nebo na univerzitě v Petrohradě. Vyhlášení soutěže Mladý ekonom roku, každoročně organizované Českou společností ekonomickou, proběhlo v rámci XI. bienální konference v Praze na Vysoké škole ekonomické.

Newsletter