Ekonom: Rozvíjející se trhy ovládli perverzní investoři

Přesně teď je ten správný čas, aby se velcí investoři rozhodli přezkoumat svá portfolia z hlediska redukce rizika. Tito hráči si prošli poměrně zajímavým obdobím z hlediska výnosů. Tomu je však teď konec. Alespoň je o tom přesvědčen Jerome Booth, ekonom, podnikatel, investor a specialista na rozvojové trhy.

Investoři, které má Booth na mysli, se totiž ocitli v již tak obrovské a zároveň neustále se nafukující bublině, která, pokud nebudou okamžitě jednat, bude jejich posledním hřebíkem do rakve. Na trhu působí takový druh investorů, pro které již není primární generace výnosů. Jejich hlavní prioritou se stala ochrana vlastního kapitálu před možnými ztrátami.

V rámci této snahy se tak tito investoři rozhodli investovat co nejobezřetněji. I přesto, že se přesně tímto způsobem prezentují, Booth je přesvědčen o opaku. Obezřetnost je v jejich případě úplně mimo.

Koho ale má ekonom ve skutečnosti na mysli? Kdo jsou ti „investoři“, kteří klamou své okolí? Jsou to centrální banky rozvojových trhů. Pod investicemi, které obezřetné rozhodně nejsou, je pak potřeba si představit americké dolary, které tyto instituce používají k nákupu amerických státních dluhopisů.

Bublina? Jaká bublina?

„Jak jsem napsal již dříve, naše zvrácené a masivně zjednodušující představy o riziku nás klamou. Jsme přesvědčeni, že dolar a americké dluhopisy jsou už z podstaty bezpečné, zatímco rozvojové trhy jsou riskantní. Tento postoj je potřeba přehodnotit,“ míní Booth.

Mezi hlavní varovné signály blížící se krize je homogenita investorů, mylné vnímání rizik a obchodování pomocí páky. Všechny tyto ukazatele by měly odradit investory od toho, aby nadále investovali do dolaru a amerických Treasuries. Tato aktiva doplněná o americké akcie a firemní dluhopisy jsou totiž poškozena již ukončeným programem kvantitativního uvolňování a politikou úrokových sazeb na úrovni technické nuly. Jakmile však Fed přistoupí k „normalizaci“ přijde s ní ruku v ruce i další krize, míní Booth.

Americký dolar je značně překoupen. Proto je teď ten nejlepší čas shrábnout zisky a omezit tím i riziko svého portfolia. Jak poukázal Mezinárodní měnový fond, silná americká měna poškozuje bilanci největší ekonomiky světa až do té míry, že by blízké, klidně i malé, zvýšení sazeb mohlo být velice nebezpečné.

Vzniká tak situace makroekonomické nestability, která je způsobena kolektivně iracionální vírou v udržitelnost síly americké měny. Většina světa si i tak stále myslí, že jsou Spojené státy bezpečným přístavem a že dolar si svou rozjetou jízdu i nadále udrží. To je však nesmysl a důkaz toho, jak snadné je přifouknout už tak dost velkou bublinu.

 

Čína svými zásahy do měnového trhu možná spustila něco mnohem zásadnějšího. Akcie strmě propadají. Jsme svědky začátku konce býka? Stojíme před celosvětovým propadem trhů?

Posted by Roklen24 on 12. srpen 2015

Čínská krize? Co? Kde?

A co představa, že zbytek světa mimo USA je riziko? Booth míní, že v případě Evropy je to pouze o čekání, na konec avšak co taková Čína?

„Ačkoliv to není zcela férové porovnávat ekonomické proměnné rozvinuté a rozvojové země, jsou americké akcie vůči svým čínským kolegům silně nadhodnoceny,“ je přesvědčen Booth. Čínský akciový trh si v poslední době prošel propadem, zatímco dluhopisy a realitní trh si připisoval ztráty. V podstatě tak došlo na přesun úspor od akcií do těchto oblastí, který však ve výsledku jen minimálně ovlivní vývoj reálné ekonomiky.

 

Vzestup a pád čínského rudého draka. Co předcházelo? Jak byla vláda (ne)úspěšná? Co bude dál?

Posted by Roklen24 on 12. srpen 2015

Intervenční kapacita

Bublina je dle Bootha problém, pokud jde o náhlý kolaps bez jakéhokoliv pokusu o dostatečně brzké zastavení. Intervenční snahy jsou například v Asii poměrně hojné. Z historie dokonce víme, že byly i úspěšné.

Příkladem budiž hongkongský měnový výbor a jeho nákup akcií během asijské krize. Tento krok tehdy zastavil mohutnou paniku a do toho navíc vygeneroval i zisky. Čínská vláda sice na trh vstoupila příliš ukvapeně, i tak byl ale tento krok snadno odůvodněn předešlou zkušeností.

Faktem ale je, že v případě Spojených států je případná intervence silně omezená. Může za to rok 2010 a zavedení Dodd-Frankova zákona. Nový krach banky či peněžního fondu by tak dnes vyžadoval i novou legislativu, a to ještě předtím, než by úřady přistoupily k intervenci.

„A že krizových spouštěčů je dost. Fed může najednou zjistit, že utažení měnové politiky není tak snadné, bankovní sektor je pak sice zdravější, ale pracuje s velkou pákou. Stejně tak je ve hře i dolar. Proto je tedy ten pravý čas začít už konečně prodávat.“

Booth: Buďte rádi, že ČR je rozvíjející se trh

 

Newsletter