Ekonom Seidler: ČNB v pátek intervenovala v miliardách korun

Česká národní banka v pátek intervenovala proti posílení české koruny v euru v řádu jednotek miliard korun. Spekulace, které se šíří v tomto týdnu po tuzemském finančním trhu, potvrzuje pro Roklen24 hlavní ekonom ING Jakub Seidler, který vývoj intervencí ČNB na koruně dlouhodobě a detailně sleduje.

R24: Můžete potvrdit páteční vstup ČNB na trh a zásah na koruně?

Na základě vývoje celkové likvidity tuzemského bankovního sektoru se domníváme, že ČNB minulý týden v pátek pravděpodobně intervenovala v objemu jednotek miliard korun. Dle dnes dostupných informací se celkový objem likvidity bankovního sektoru po pátku navýšil o čtyři miliardy korun.

R24: Je to tedy důkaz přítomnosti ČNB na trhu?

Celkový objem likvidity má svou běžnou volatilitu, samotný nárůst o několik jednotek miliard korun by tak nemusel nutně znamenat intervence ČNB. Nicméně vzhledem k vývoji eurokoruny v pátek odpoledne, která se nacházela velmi blízko hranice 27,00 EURCZK a zároveň vzhledem k rychlé reakci guvernéra ČNB Miroslava Singera, který v pondělí prostřednictvím svého blogu objasňoval změnu v komunikaci ČNB ohledně termínu ukončení režimu kurzového závazku, se lze domnívat, že ČNB v pátek skutečně musela poprvé od začátku září opět intervenovat, a to v řádech několika miliard korun.

R24: Z čeho zásah ČNB a jeho velikost počítáte?

Metodika výpočtu se opírá o celkovou sumu korun, kterou tuzemské banky drží u ČNB, a to v rámci  svých celkových rezerv a stažené likvidity ze strany ČNB formou depozitní facility a repo operací. V situaci, kdy ČNB intervenuje a vytváří v systému nové koruny, by se tento objem peněz měl proporčně navýšit. Vzhledem ke dvoudennímu zpoždění mezi nákupem eur ČNB a dodáním korun do systému je možné v dnešních údajích vidět teprve případné intervence ČNB z pátku minulého týdne.

R24: Dá se z něčeho jiného usuzovat, zda páteční zásah byl izolovaný, nebo mohla aktivita ČNB pokračovat v tomto týdnu s ohledem na pokračující naléhání kurzu koruny k euru na intervenční závazek 27,00 EURCZK centrální banky?

Na začátku tohoto týdne mohla být ČNB na trhu také aktivní, čemuž však napomáhalo spíše oslabování eura v návaznosti na zprávy o dalším možném uvolňování měnových podmínek ze strany ECB, než samotná nejistota ohledně komunikace ČNB, která však páteční spekulativní pozice pravděpodobně odstartovala.

R24: Říkáte „nejistota ohledně komunikace ČNB“, myslíte tím rétoriku kolem konce intervencí s koncem roku 2016?

Centrální banka naznačila, že kurzový závazek bude pravděpodobně prodloužen až do konce roku 2016. Zmínka o pravděpodobném prodloužení však samo o sobě problematická nebyla. Nejistotu přinesla změna způsobu komunikace ukončení kurzového režimu. Ten totiž nově nevyjadřoval závazek centrální banky, do kdy jistě kurzový režim neopustí. Zatímco v předchozích vyjádřeních ČNB dávala jasně najevo, že závazek neopustí dříve než v druhé polovině roku, tuto formulaci minulý týden vynechala. Po zkušenostech se švýcarskou centrální bankou je pochopitelné, že je trh vůči kurzovým režimům nedůvěřivý a nebyl si tak jistý, zda to nebyl záměr a ČNB si tak nečiní prostor pro dřívější exit. Tuto nejasnost pak musel odstranit až guvernér Singer ve svém blogu v pondělí odpoledne, kde zmínil, že kurzový závazek pro 1. polovinu roku 2016 nadále pevně platí.

 

Pravděpodobnost, že by #ČNB ukončila #intervence před polovinou příštího roku, je podle jejího guvernéra Miroslava Singera mizivá #Roklen24

Posted by Roklen24 on 9. listopad 2015

Newsletter