Ekonom Seidler: Na intervence ČNB tlačí ECB i dluhopisy

ČNB zatím nemá důvod experimentovat s negativními sazbami. Potřeba intervencí ale roste s rozšířením nákupů aktiv Evropskou centrální bankou na zhruba 40 až 50 miliard korun měsíčně a úvahy o negativních sazbách by byly namístě nad tímto objemem, říká pro Roklen24 před čtvrtečním zasedáním bankovní rady ČNB hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

„Od čtvrtečního jednání ČNB nečekáme změnu v nastavení měnové politiky. Bankovní rada ČNB zopakuje plánované ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017 a jako verbální intervenci může opětovně využít zmínku o záporných sazbách. V současné situaci však pro stanovení záporných sazeb není důvod a tržní reakce na tyto slovní intervence bude pravděpodobně velmi omezená,“ říká Seidler.

 

Intervence ČNB tlačilo i ministerstvo financí

Vývoj tuzemské ekonomiky je na začátku roku i přes určité známky zpomalování podle Seidlera příznivý, celková inflace se ale nadále udržuje výrazně pod cílem ČNB (0,5 % v únoru). Už jednání bankovní rady ČNB v únoru otevřelo otázku negativních sazeb a to z důvodu relativně vysokých lednových intervencí ČNB, které dosáhly 58 miliard korun. „Ty však byly do velké míry způsobeny vysokou emisní aktivitou ministerstva financí. Jelikož se potřeba intervencí od začátku února podstatně snížila – v únoru dle našeho odhadu intervence činily cca 25 miliard korun a v březnu téměř ustaly – není potřeba přemýšlet o využití záporných sazeb ani z titulu snižování potřeby intervencí,“ upozorňuje pro Roklen24 Seidler.

Až 50 miliard měsíčně pod tlakem ECB?

S rozšířením nákupů aktiv (QE) ze strany Evropské centrální banky se teoretická potřeba intervencí ČNB zvyšuje podle Jakuba Seidlera na 40 až 50 miliard korun měsíčně a to pouze z titulu „vyrovnávání“ růstu bilance ECB. „Uvedený objem intervencí byt neměl představovat důvod experimentovat s negativními sazbami. Ty by ČNB mohla začít zvažovat dle našeho názoru až v okamžiku, kdy by objem intervencí několik měsíců v řadě překonal výrazněji objem 50 miliard korun,“ uvedl pro Roklen24 Seidler.

V tomto případě by se však zavedení záporných sazeb týkalo podle něj zřejmě jen „nové“ likvidity v rámci takzvaného dvouúrovňového systému po vzoru Japonska či Švýcarska. To zjednodušeně řečeno znamená, že velká část depozit bank u ČNB by zápornou sazbou úročena nebyla vůbec. „Ani tento scénář zavedení negativních sazeb však v tuto chvíli není podle nás aktuální,“ dodal Seidler.

Koruna od 27,00 k euru neuteče

Seidler předpokládá, že kurz koruny k euru setrvá těsně nad hranicí kurzového závazku 27,00 EURCZK. „Vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji tuzemské ekonomiky, ECB QE a menší reakci trhu na případné slovní intervence ČNB týkající se negativních sazeb se v následujících týdnech postupně dostane zpět na hranici 27,02 EURCZK, kde začíná ČNB intervenovat,“ uvádí Seidler. Po velikonočním pondělí obchoduje česká koruna u hladiny 27,06 k euru.

Newsletter