Ekonomická nálada v eurozóně je kvůli Ukrajině nejhorší za 8 měsíců

Ekonomická nálada v eurozóně se v srpnu dále zhoršila a index nálady klesl nejníže za osm měsíců. Horší byla nálada i v celé Evropské unii. Příčinou je krize na Ukrajině. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise. Nálada se zhoršila ve všech sektorech.

Index ekonomické nálady v měnové unii tento měsíc klesl na 100,6 bodu z červencových 102,1 bodu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení jen na 101,5 bodu. Ve všech členských státech EU index klesl o 1,2 bodu na 104,6 bodu.

Ekonomické oživení v 18 zemích platících eurem se ve druhém čtvrtletí nečekaně zastavilo a další výhled kalí ukrajinská krize, která způsobila zhoršení obchodních vztahů s Ruskem. „Zdá se, že pokračující geopolitické napětí začíná mít vliv na celkovou náladu v celé eurozóně,“ uvedl analytik ING Martin van Vliet.

Výrazný pokles byl patrný v Itálii, kde se index snížil o 4,1 bodu a poprvé od února se propadl pod svůj dlouhodobý průměr 100 bodů. V Německu, největší evropské ekonomice, index klesl o 1,9 bodu na 104,1 bodu.

Zhoršila se důvěra spotřebitelů, v průmyslu i v maloobchodě. V průmyslu jsou firmy hlavně obezřetnější ve výhledu další výroby. Spotřebitelé pak hůře hodnotí výhled zaměstnanosti a celkového výkonu ekonomiky.

Analytici však upozorňují, že celkový index nálady zůstává mírně nad svým dlouhodobým průměrem a na úrovni, která odpovídá čtvrtletnímu přírůstku hrubého domácího produktu ve výši zhruba 0,25 procenta. „Ale i tak dnešní údaje o důvěře zvyšují tlak na politiky, aby více podpořili oživení v regionu,“ dodal van Vliet.

Měnový výbor Evropské centrální banky se má sejít příští čtvrtek. Neočekává se však, že přijme nová opatření, pokud údaje o srpnové inflaci, které budou zveřejněné v pátek, neukážou, že eurozóna se potápí do deflace. Analytici dotazovaní agenturou Reuters odhadují, že inflace v srpnu zpomalila na 0,3 procenta z červencových 0,4 procenta.

Newsletter