Připravte se na nový ekonomický řád. Do 15 let bude globální ekonomický svět vypadat jinak, než teď. Dominance americké ekonomiky už nebude tak jasná, jelikož ji bude bleskovým tempem dohánět čínský rudý drak. Některé současné rozvojové trhy se katapultují mezi světové jedničky, zatímco některé evropské země se propadnou do ekonomického pozadí.
Tak vypadá dlouhodobý makroekonomický výhled amerického Ministerstva zemědělství končící rokem 2030 (viz. graf). Měřeno velikostí hrubého domácího produktu, americká ekonomika si sotva stěží udrží celosvětové prvenství s ročním výstupem na úrovni 24,8 bilionů dolarů (zelená část), 16,8 bilionů je pak úroveň HDP očekávaná pro letošní rok. Spojené státy se tak z 25% podílu na výstupu světové ekonomiky letos propadnou na 23 %. V roce 2030 se pak jejich podíl zastaví na 20 %. Tvrdě dohánět je bude Čína, jejíž produkt se během 15 let více jak zdvojnásobí.
Indie, která by v roce 2015 měl skončit na 8. příčce, se katapultuje přes Brazílii, Spojené království, Francii, Japonsko i Německo a skončí v roce 2030 jako třetí největší ekonomika na světě. Tento optimistický výhled sdílí i Mezinárodní měnový fond, který Indii nazývá „nejjasnějším bodem v celosvětovém prostředí“. MMF je zároveň přesvědčen, že Indická republika bude mít do 15 let největší a zároveň i nejmladší pracovní sílu na celém světě.
Ostatní země už takové štěstí mít nebudou, především se to týká těch vyspělých. Japonsko se bude stále potýkat s velice slabým růstem, který ho bude postupně stlačovat na nižší pozice. Obdobně na tom bude i Francie, která se propadne o tři místa, a Itálie pak o dvě.
V rámci celosvětového žebříčku, který však agentura Bloomberg nezveřejnila, si pak nejhůře vede Jamajka, která se propadne o 13 příček až na 136. místo. Nejvíce si naopak polepší Uganda, jež se vyšplhá o 18 pozic výše až na 91. místo.