Ekonomie drog: Jak funguje obchod s kokainem?

Obchodování s drogami bylo vždy jedním z nejlukrativnějších podnikání na světě. Za zlatých časů si Pablo Escobar se svým kartelem Medellín, který v 80. letech ovládal 80 % kokainového trhu v Severní Americe, ročně přišel na 4 miliardy dolarů. Jak se jim to povedlo a co se v „bílém“ podsvětí děje dnes? To prozrazuje článek na TheMarketMogul.com.

Escobar a jeho muži měli na svědomí patrně jeden z nejúspěšnějších obchodních kartelů v novodobé historii. Díky kontrole velké části nabídky měli možnost nastavit ceny tak, aby byl trh s kokainem co nejvíce ziskový. Avšak kokainový král „Narcos“ místo toho zaplavil trh bílým práškem a nechal cenu spadnout tak hluboko, jak si žádal trh. Omezování nabídky a zvyšování ceny přišlo na řadu až tehdy, když byla droga velmi oblíbená.

Zároveň se obchod s kokainem a dalšími drogami podařilo rozšířit natolik, že kdysi bezvýznamný zloděj z malého města v Kolumbii mohl být pyšný na vytvoření mezinárodní distribuční sítě, která propojovala nejen Latinskou a Severní Ameriku, ale sahala i do Evropy a do Asie.

Drogy ve světě podle OSN užívá na 250 milionů lidí

Věrnost králi Narcos navíc neznala mezí; když Escobara hledal celý svět, jeho muži bez pardonu zabili tisíce jeho nepřátel. Medellínský kartel se rozpadl až po Escobarově smrti, avšak obchod s kokainem funguje dál. Jak vypadá nyní?

Podle Narconomics pochází celý svět kokainu ze tří zemí: z Bolívie, Kolumbie a Peru. Dodavatelský řetězec začíná farmáři, kteří často působí v rámci rodinného podniku. Exkluzivní partnerství s obchodníky zajišťuje, že cena kokainu zůstává víceméně stabilní i navzdory dopadům změny klimatu. Zdejší kartely jsou totiž jediným poptávajícím na trhu, což jim umožňuje určovat výkupní cenu bez ohledu na podmínky farmářů.

Poté jsou drogy převezeny do velkých latinskoamerických měst, jako je Rio de Janiero a Buenos Aires. Odtud se pak přes Karibik dostávají na různé ostrovy bezpečně vzdálené od amerického Západního pobřeží, kam jsou poté distribuovány.

Sex, kokain a HDP

Zejména americká vláda proti kokainovému průmyslu vehementně bojuje. Podle Narconomics prý každý rok zničí keře koky o rozloze 14 Manthattanů. Od poslední hospodářské krize navíc globální produkce kokainu rychle klesá (data jsou však k dispozici pouze do roku 2014).

Přesto všechno však cena kokainu zůstává poměrně stabilní – nyní je cena za gram čistého kokainu v USA zhruba 100 dolarů. Naproti tomu náklady na vypěstování jednoho kila jsou zhruba 800 dolarů. S cenou 100 dolarů za gram z něj přitom v USA obchodníci utrží 100 tisíc dolarů.

Jako Pablo Escobar. Venezuelané už hotovost nepočítají, nýbrž váží

Newsletter