Ekonomika eurozóny na hraně

Stejně jako v komplikovaném filmovém scénáři, alespoň dvě dějové linie se letos prolínají ve hře o eurozónu. Jedna z nich, pozitivní, představuje oživení spotřebitelské a podnikatelské důvěry, příliv kapitálu do problémových ekonomik a pokračující zotavení z dvojité recese. Druhá z nich už tak pozitivní není a naopak ukazuje na slabost tohoto oživení, nástup znepokojivě nízké inflace, a pokračující křehkost předlužených ekonomik a jejich bank. Několik posledních dní přineslo připomenutí, že tento děj ještě zdaleka není u konce.

Krize v Banco Espirito Santo (BES), jedné z portugalských největších bank vyvolala propad portugalského akciového trhu. Angela Merkelová, německá kancléřka řekla, že epizoda ilustrovala, jak nervózní trhy jsou a poukázala na nestabilitu eura.  

Obnovené obavy bank se shodují s některými chmurnými ekonomickými čísly. Průmyslová produkce klesla v květnu meziročně o 1,1 % ve srovnání s dubnem, což je nárůst o pouhých 0,5 % oproti minulému roku. Pokles mohl být způsoben dočasnými faktory, například pracovníky na dovolené, ale průmyslová výroba je stále o 13 % nižší, než tomu bylo u jejího vrcholu v dubnu 2008 před vypuknutím finanční krize. Obchodní průzkumy také ukazují na ochlazení v eurozóně. Mimo to, důvěra v německou ekonomiku, evropského tahouna, slábne, podle indexu ZEW.

Průmyslová výroba tvoří jen pětinu ekonomiky eurozóny. Avšak její špatný květnový výkon se s velkou pravděpodobností projeví na celkovém oživení, jež započalo na jaře roku 2013 a které pravděpodobně bude nadále slabé. Růst hrubého domácího produktu dosáhl kvartálně v průměru pouhých 0,2 %. Další obavy plynou z nerovnoměrnosti oživení. Růst v prvním čtvrtletí byl tažen z velké části německou produkcí, na druhé straně Francie, druhá největší evropská ekonomika stagnovala, a třetí největší ekonomika – Itálie – propadla.

V eurozóně klesá nezaměstnanost. Inflace zpomaluje k 5letému dnu

Nezaměstnanost v eurozóně je stále znepokojivě vysoká. Přestože celková míra nezaměstnanosti klesla od svého vrcholu v loňském roce, v měsíci květnu zůstala na 11,6 %. Tento průměr maskuje skutečnost, že německá míra nezaměstnanosti je 5,1 % ve srovnání s 12,6 % v Itálii a s 25,1 % ve Španělsku.

V této souvislosti je překvapivé, že inflace se drží na 0,4 %. Přestože Evropská centrální banka (ECB) na začátku června podnikla určité kroky proti nízké inflaci, mezi ekonomy stále převažují obavy, že tyto kroky nejsou dostatečné. V průzkumu ekonomiky eurozóny zveřejněném 14. července, MMF vyzval ECB k započetí kvantitativního uvolňování, jež by uvolnilo nové peníze na nákup aktiv, včetně státních dluhopisů, zůstane-li inflace příliš nízká.  

Nízká inflace představuje obzvlášť velkou hrozbu pro vysoce zadlužené země jako je Portugalsko. Portugalsko je jedním ze zářných příkladů pozitivního scénáře: v březnu, kdy došlo k poklesu výnosů vládních dluhopisů, země opustila záchranný plán eurozóny. Avšak minulý měsíc přinesl nové komplikace. Největší překážkou pro zotavení ekonomiky se zdají být čísla z portugalského průmyslu, jenž v květnu ve srovnání s dubnem klesl o 3,6 % což je meziročně jen 0,3% nárůst. Mimo to se portugalský HDP v prvním čtvrtletí roku 2014 snížil.

Nicméně, alarmující situace týkající se portugalské BES je tím, co opravdu ohrožuje akciové trhy v Portugalsku a do jisté části i v jiných zemích Evropské unie. Problém zřejmě spočívá v komplikované hierarchii celé skupiny. V červnu BES zveřejnila účetní nesrovnalosti a „velmi negativní“ finanční situaci v jedné z těchto společností, jenž odhalily, že došlo k nesplacení části dluhu. Centrální banka trvá na tom, že BES, která byla jedinou velkou portugalskou bankou, jež během krize nežádala o finanční výpomoc, má dostatek kapitálu, aby odolala problémům svých matek.

Přesto, problémy v podnikatelském sektoru zdůrazňují nutnost zkoumání bilančních výkazů velkých evropských bank centrální bankou ECB. Obavy z toho, co by mohlo být nalezeno, přispívají k vyschnutí úvěrových linek, jenž oslabuje ekonomiky jižní Evropy. Podezření, že banky nejsou dostatečně kapitalizované, aby byly schopny absorbovat zvyšující se dluh, je nadále velmi rozšířené. K tomu, aby pozitivní dějová linka zvítězila nad negativním scénářem, bude muset ECB při svém podzimním zasedání tyto obavy uklidnit.

Newsletter