Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Ekonomika eurozóny si připsala zprávu k dobru

Ekonomika eurozóny ve druhé čtvrtině roku dosáhla 0,4procentního mezikvartálního tempa růstu. Ukazuje to dnes zveřejněná úprava prvního odhadu z minulého měsíce, který vyčíslil růst HDP na 0,3 procenta. Výrazně lépe vychází revize růstu v meziročním vyjádření, a to na 1,5 procenta z původních 1,2 procenta. Statistici navíc zlepšili údaj za první čtvrtletí z 0,4 na 0,5 procenta.

Pohled na jednotlivé složky hrubého domácího produktu ukazuje pozitivní příspěvek vládních výdajů (vyšších o 0,3 procenta), spotřeby domácností (0,2 procenta) i čistého zahraničního obchodu (0,3 procenta), zatímco objem investic po silném úvodu roku tentokrát o 0,5 procenta klesl.

Trhy nechávají čerstvý údaj bez viditelné reakce. Euro obchoduje nadále mírně pevnější k dolaru na 1,1175 EURUSD, akciový trh slušně roste – vyjádřeno německým indexem DAX o 2 procenta.

Celoroční tempo růstu ekonomiky eurozóny letos dosáhne podle odhadu MMF 1,5 procenta a v příštím roce vzroste na 1,7 procenta. Fond v červenci označil střednědobé vyhlídky růstu za neuspokojivé a vyzval region k dalším strukturálním reformám a krokům podporujícím hospodářství.

Otázkou je, jak by si ekonomika eurozóny vedla bez podpůrných faktorů v podobě nízkých cen ropy, slabšího eura a stimulačních opatření ze strany Evropské centrální banky. Ta po zasedání v minulém týdnu uvedla, že očekává pokračující oživování, ačkoli slabším tempem vlivem zpomalení růstu na rozvojových trzích včetně Číny, které doléhá na světový obchod.

ECB představila zhoršenou prognózu, v rámci níž letos čeká růst pouze o 1,4 procenta, za pouze 0,1procentního růstu cenové hladiny. Guvernér Mario Draghi dokonce připustil, že v následujících měsících může ekonomika regionu spadnout do deflace, a ubezpečil trh, že ECB je schopna a také odhodlána dodat ekonomice více adrenalinu v podobě dalších nekonvenčních opatření, bude-li třeba.

ČR na špici EU

Ekonomika celé Evropské unie posílila rovněž o 0,4 procenta, také o něco pomaleji než v prvních třech měsících roku. V meziročním srovnání se HDP EU zvýšil o 1,9 procenta. 

Česká ekonomika patřila k nejrychleji rostoucím v celé unii. Její HDP se meziročně zvýšil o 4,4 procenta, což byl druhý nejlepší výsledek ze zemí EU po Maltě. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl HDP Česka vyšší o jedno procento a rychleji rostly jen ekonomiky Lotyšska a Malty.

Itálie rostla o 0,3 procenta, což bylo nad původním odhadem 0,2 procenta, a vyšší byl i meziroční růst, který dosáhl 0,7 procenta. Řecká ekonomika posílila o 0,9 procenta namísto dříve odhadovaného tempa 0,8 procenta.

Německá ekonomika, která je největší v Evropě, zrychlila růst a stoupla oproti předešlému čtvrtletí o 0,4 procenta. Francouzská ekonomika po silném vzestupu v prvním čtvrtletí potvrdila v dalším kvartále propad do stagnace.

Newsletter