Ekonomika eurozóny: svítá na lepší časy?

Jednání mezi novou vládou Řecka a zástupci eurozóny dává šanci vyniknout hrozbám pro růstové vyhlídky regionu. Odsuneme-li stranou politiku, mají však Evropané z pohledu vývoje ekonomiky mírný důvod k optimismu.

V pátek budou zveřejněny údaje o HDP eurozóny za poslední čtvrtletí loňského roku. Analytici předpovídají růst o 0,2 procenta, což by nebyl žádný zázrak, zvlášť když si uvědomíme, že ekonomika eurozóny svou výkonností stále zůstává za úrovní z doby před pádem Lehman Brothers. Přesto však kladné číslo oživí naděje na lepší zítřky.

Evropská komise zvýšila na začátku tohoto měsíce svoji předpověď letošního růstu ekonomiky eurozóny z 1,1 procenta na 1,3 procenta. Opatrný optimismus evropské komise je sdílen i mezi ekonomy. „Myslíme si, že oživení, alespoň mírné, je skutečně za dveřmi,“ říká Guntram Wolff, ředitel Briegel think-tanku v Bruselu.

Existuje hned několik důvodů pro optimismus ekonomů. Spuštění kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou není všelékem na hospodářské potíže regionu. Ale vidina tohoto programu stojí za dramatickým oslabením eura. Jen v minulém měsíci euro zaznamenalo pokles o 4,5 procenta vůči dolaru. To pomůže společnostem v regionu cestou zvýšení konkurenceschopnosti jejich exportu, a může odradit spotřebitele od nákupu dováženého zboží.

Zároveň je pravděpodobné, že například Španělsko bude nadále těžit z implementace strukturálních reforem, což by mohlo vést k jejich zavedení i v Itálii. Pokračující pokles cen ropy by mohl přispět k posílení HDP.

Přesto však v eurozóně přetrvávají závažné problémy. Jedním z nich je deflace. Velkým problémem je i velká nezaměstnanost, přesahující dvouciferných hodnot u většiny zemí eurozóny. Existuje i velký rozdíl mezi nezaměstnaností mladých lidí, a mírou nezaměstnanosti starších. Ve Španělsku, například, je více jak polovina lidí na trhu práce do 25 let vedena jako nezaměstnaní.

Komise se domnívá, že míra nezaměstnanosti neklesne do konce roku 2016 pod úroveň 10 procent, což by znamenalo dvoucifernou hodnotu nezaměstnanosti 5 let za sebou.

Což nás přivádí zpět k politice. Vysoká nezaměstnanost jde v průběhu historie ruku v ruce s nárůstem populismu. I když se tedy růst v regionu mírně zvedne, lze očekávat, že politická rizika zůstanou přetrvávající hrozbou. 

Podemos ve španělských průzkumech upevňuje pozice

Populistické strany: kryptonit pro evropské lídry?

Newsletter