Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Ekonomika ožila. Proč ne pražská burza?

Minulý pátek zveřejnil statistický úřad data o růstu českého HDP za 1. čtvrtletí tohoto roku, která svou silou šokovala většinu makro analytiků. Mezikvartální růst o 2,8 % nečekal asi žádný z nich a většina se přikláněla k názoru, že tempo růstu ekonomiky dosáhne zhruba 1 %. Těmto nižším odhadům nahrávala slabší data informující o růstu německého HDP, která byla zveřejněna také minulý týden a která ukázala na růst pouze 0,3 % oproti očekávání 0,5 %. Jak se odrazil silnější růst HDP na akciích obchodovaných v Praze? Bohužel nijak. Nezvýšily se ani ceny akcií a objemy obchodů naopak zeslábly.

„Lev se probudil. Růst můžeme nejrychleji za osm let“

Co to tedy znamená? Jsou akcie již tak drahé, že nereagují na skvělá makrodata? Nebo pražskou burzu kvůli slabým objemům už větší hráči nesledují? Já osobně bych se přikláněl k té druhé variantě, na druhou stranu je také nutné si říct, že hlavní akcie z indexu pražské burzy PX mají růst z krátkodobého hlediska podle analytiků již za sebou. Podle statistiky byl hlavním tahounem českého HDP zpracovatelský průmysl, který ukázal pokračující růst téměř všech svých odvětví – zaměřme se tedy na akcie z tohoto odvětví. Jedinou v Praze veřejně obchodovanou akcií z tohoto sektoru, která z pohledu obchodování stojí za zmínku, je Pegas Nonwovens a ta se obchoduje velmi blízko u svých životním maxim. Těžko ale odhadnout, zdali je současný silný růst akcie Pegasu zásluhou vysokého růstu HDP. Spíše asi ne. Řekl bych, že tato akcie roste především na spekulacích, že nahradí v indexu MSCI akcie O2, které naopak 29. května z indexu vypadnou. Takže co dělají správní spekulanti? Nakupují akcie Pegasu, jež se obchodují na svých maximech, a prodávají akcie O2, kterou jsou naopak na historických minimech. Zmínit lze ještě výrobce tabákových produktů Philip Morris či pivovarnickou skupinu PLG – i jejich akcie se vyhnuly reakci ukazující spojitost s ekonomikou. 

Co například ČEZ? Tato akcie by měla přece také reagovat pozitivně na růst hospodářství a vyšší výrobu a tím pádem vyšší spotřebu energií. Bohužel, reakce na akcii byla neutrální a objemy spadly, podobně si vedly i akcie Komerční banky, které stagnovaly na cenách okolo 5250 korun. Proč peníze do tuzemského akciového trhu netečou? Není kam investovat a o diverzifikaci na českém trhu ani nemluvím. Bohužel musím konstatovat, že dokud nebudou na trhu k mání další akciové tituly, tak se český trh bude chovat iracionálně a pohyby na akciích budou striktně odvislé od přítoku zahraničních spekulativních peněz, což bude nutit reálné investory nacházet investiční příležitosti jinde a objemy v Praze budou i nadále velmi slabé. V tomto ohledu by bylo úžasné, kdyby se panu Babišovi podařilo prosadit myšlenku alespoň částečné privatizace státem držených firem přes burzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter