Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Ekonomika USA rostla v 1Q o 1,1 %, zklamala osobní spotřeba

AKTUALIZOVÁNO – Americká ekonomika rostla v letošním prvním čtvrtletí o 1,1 procenta, ukázal dnes finální odhad. Překonal tak očekávání analytiků, kteří počítali s růstem o procento. Výsledek dnešní zpřesněné zprávy ministerstva obchodu USA je také lepší než druhý květnový odhad, který ukazoval růst o 0,8 procenta. Ekonomika zpomalila, v loňském čtvrtém čtvrtletí hrubý domácí produkt rostl o 1,4 procenta.

Zklamáním je ale údaj o osobní spotřebě, ve čtvrtletí se zvýšila jen o 1,5 procenta, zatímco trh čekal růst o dvě procenta. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtletí rostly mezičtvrtletně o dvě procenta, když analytici počítali se zvýšením o 2,1 procenta. V prvním třech měsících roku brzdil hospodářský růst v USA silný dolar a slabá světová poptávka.

Za revizí odhadu růstu ekonomiky směrem vzhůru stály lepší údaje o vývoji zahraničního obchodu a investic. Podle očekávání analytiků by hospodářský růst USA mohl ve 2. čtvrtletí pohybovat kolem 2,5 procenta. V dalších měsících by americkou ekonomiku mohly negativně ovlivnit důsledky rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie.

Šéfka Fedu Janet Yellenová minulý týden v pololetním vystoupení v bankovním výboru Senátu řekla, že centrální bankéři musí před zvýšením sazeb vědět, že ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu. Zvýšená globální rizika a také útlum amerického trhu práce ospravedlňují opatrný přístup ke zvyšování sazeb.

Ve druhém čtvrtletí jsou náznaky, že ekonomika oživuje. Maloobchodní tržby i prodeje domů rostly v květnu i v dubnu, ačkoli osobní výdaje mají potíže a růst počtu pracovních míst zpomalil.

 

Newsletter