Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Ekonomika USA rostla ve 3Q nejrychleji za dva roky

Americká ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla o 3,5 procenta. Tempo růstu ekonomiky je tak nyní nejrychlejší za poslední dva roky. Trh čekal zvýšení jen o 3,3 procenta a předchozí odhad počítal s růstem o 3,2 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu.

Ekonomiku od července do září podpořily hlavně výdaje spotřebitelů. Osobní spotřeba se ve 3. čtvrtletí zvýšila o tři procenta, analytici dle Bloomberg počítali s růstem jen o 2,8 procenta. Export vzrostl o desetinu. To je nejrychleji od 4. čtvrtletí roku 2013.

Ekonomiku podpořily také revize obchodních investic do staveb a produktů duševního vlastnictví, což podtrhuje pevné základy ekonomiky, které přispěly k tomu, že americká centrální banka minulý týden po roce zvýšila úroky.

Někteří ekonomové si myslí, že ekonomice pomůže administrativa budoucího prezidenta Donalda Trumpa, který chce snižovat daně a omezovat regulaci. Index Dow Jones letos zpevnil o 14 procent, z části zřejmě kvůli očekávání lepšího vývoje ekonomiky.

Newsletter