Ekonomové o Číně: 7% růst není realita

Čínská ekonomika ve skutečnosti zpomaluje výrazněji, než uvádí Peking ve svých oficiálních statistikách. Alespoň podle názoru ekonomů, které oslovila agentura Bloomberg. Zesilující podpora ekonomiky v podobě politických opatření se tím může zdát o něco opodstatněnější…

Druhá největší ekonomika světa v první polovině roku vzrostla o 6,3 procenta, odpověděli ekonomové na otázku, jaký byl podle nich skutečný růst ekonomiky, nikoli co řeknou oficiální data. Podle těch dosáhlo tempo hospodářského růstu ve druhém kvartále i celém prvním pololetí 7 procent, což i tak znamená nejslabší výkon za šest let.

Peking míří do války

Růst ekonomiky „rudého draka“ již slábne déle. Po loňském výsledku 7,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 let, se letos v oficiálních statistikách čeká udržení tohoto tempa. Výsledek průzkumu mezi ekonomy ale ukazuje na výrazně skromnější tempo 6,6 procenta. To by znamenalo, že čínská ekonomika výkonem zaostává za svým potenciálem růstu 7 procent. Tato mezera značí cyklické zpomalení, které se vláda snaží vyplnit kombinací uvolnění měnových podmínek, fiskální politiky i devalvace měny. Přitom se komunističtí vůdci podle svých slov snaží přesměrovat ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu založenému více na domácí spotřebě, nikoli na vývoz a investice.

Co způsobí světu propad hodnoty čínské měny?

„Zákroky vlády a centrální banky od začátku roku odhalují určité obavy o udržitelnost hospodářského růstu. Tyto obavy jsou lépe pochopitelné s ohledem na předpoklad, že tempo růstu je ve skutečnosti slabší, nikoli v souladu se 7procentním cílem,“ uvedl v průzkumu jeden z analytiků. Mezi složky, které jsou ve skutečnosti slabší, zařadil například výrobu elektřiny a poptávku po dovozu.

Ekonomové hodnotili kondici čínské ekonomiky v rozmezí tří dnů minulého týdne, kdy Peking postupně srážel oficiální kurz jüanu vůči dolaru. Čínská měna tak kumulativně oslabila o zhruba 4 procenta a sestoupila na čtyřletá minima. Ve čtvrtek centrální banka stanovila střední kurz na 6,4010 USDCNY. Dnes se tržní kurz v závěru asijského obchodování pohyboval poblíž 6,3950 USDCNY. Tržní kurz se může od každodenně určovaného středního kurzu odchylovat dvě procenta na každou stranu.

Čína třetím dnem oslabila svou měnu, její pokles zmírnil

Newsletter