Ekonomové pro R24: Fed zvýší sazby. Co přijde na trzích?

Americká centrální banka Fed dnes takřka po deseti letech zvýší pásmo pro základní úrokovou sazbu. Většinovým očekáváním trhů (76 %) je 0,25 – 0,5 procenta proti dosavadním nula až 0,25 procenta. Je očekávání trhů správné, nebo může přijít překvapení? Co se následně bude dít právě na finančních trzích? Na to jsme se zeptali českých ekonomů v anketě Roklen24. Odpovídají Petr Gapko, Lukáš Kovanda, Petr Sklenář, Pavel Sobíšek a Viktor Zeisel.

„V základním scénáři předpokládáme, že Fed oznámí zvýšení klíčové úrokové sazby mezibankovního trhu do pásma 0,25 až 0,5 procenta. Půjde o první zvýšení této úrokové sazby od června 2006. Z hlediska tržní reakce bude spíše než samotné zvýšení, se kterým burzy už do značné míry počítají, důležité slovní stanovisko, kterým američtí centrální bankéři svůj přelomový krok doprovodí. Budou zřejmě signalizovat, že s dalším utahováním měnových šroubů nebudou vůbec spěchat. Půjde o velice pozvolný a postupný proces,“ komentuje scénář Roklen hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Podle Kovandy si může normalizace měnové politiky Fedu vyžádat až deset let. „Je vůbec otázkou, zda se ji někdy podaří normalizovat na předkrizovou úroveň, bereme-li v potaz objem rozvahy Fedu. Ta dnes činí 4,5 bilionu dolarů, zatímco před krizí, v roce 2007, dosahovala necelých 900 miliard dolarů. Fed bude svoji měnovou politiku normalizovat primárně prostřednictvím zvyšování úroku z přebytečných rezerv, které u něj komerční banky drží,“ uvádí Kovanda.

Analýza: Fed zvýší sazby a… Víme, jak vše proběhne

Opatření bude podle něj podpořeno dalším zásahem, a sice zvyšováním sazby pro krátkodobé reverzní repo operace tak, aby utahování šroubů postihlo i ty instituce pohybující se mezibankovním trhu, které ze zákona nemohou inkasovat úrok z přebytečných rezerv. „V rámci normalizace nebude Fed zpočátku vůbec redukovat objem své rozvahy. K tomu se podle všeho odhodlá až po nějaké době od zahájení zvyšování zmíněných sazeb. Předčasné a překotné snižování objemu rozvahy by podle představitelů Fedu mohlo vést k nežádoucí tržní reakci,“ dodává Kovanda.

„Fed sazby zvýší a trhy už s tím počítají. V současnosti je první zvýšení sazeb již v tržních sazbách započítáno ze 76 % a očekává ho většina analytiků,“ uvádí pro Roklen24 ekonom Komerční banky Viktor Zeisel s tím, že zajímavější bude tisková konference po zasedání, kde bude Janet Yellenová představovat očekávání Fedu pro příští rok. „Ta rozhodne o reakci trhů. Podle našeho názoru přijde holubičí tón, kdy prezidentka Fedu bude mírnit očekávání ohledně strmé trajektorie úrokových sazeb, a proto případné posílení dolaru mělo být pouze mírné,“ odhaduje Zeisel.

Fed v prosinci zvýší sazby, je po dnešku takřka jistotou

Také podle hlavního ekonoma UniCredit Pavla Sobíška Fed zvýší svou klíčovou sazbu o 25 bazických bodů. „Trhy s tím již napevno počítají. Klíčové pro další vývoj trhů nebude vlastní rozhodnutí Fedu, ale jeho rétorika ohledně budoucího vývoje sazeb. Předpokládám, že bude Fed v obavě před přílišným zhodnocením dolaru indikovat jen velmi pomalý postup v dalším zvyšování sazeb,“ uvedl pro Roklen24 Sobíšek.

I hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář se přiklání k názoru, že Fed zvedne pásmo pro úrokové sazby o 25 bps na 0,25 – 0,50 %. „Jako nástroje použije zvýšení úroků na rezervy bank a zavede reverzní repo. Ovšem panuje velká nejistota jaký bude další vývoj sazeb – pomalý a pozvolný proces vs. riziko rychlejšího a vyššího zvyšování sazeb,“ upozornil Sklenář. Další velká nejistota podle něj panuje kolem dalšího vývoje dluhopisového portfolia, které Fed nakoupil za poslední 3 až 4 kola QE. „Jde o tom, zda ho bude dál reinvestovat a nebo ho začne postupně snižovat, jak budou docházet do splatnosti jednotlivé dluhopisy, případně zda ho nezačne snižovat, dodává Sklenář.

Yellenová: Ekonomika dává Fedu zelenou ke zvýšení sazeb

Reakce trhu bude podle ekonoma J&T Banky záviset na naznačeném vývoji sazeb, rychlosti jejich zvyšování, a komentáři k vývoji dluhopisového portfolia. „Zatím panuje velká nejistota, což je vidět i na výprodejích rizikových dluhopisů v posledních dnech,“ upozornil pro Roklen24 Sklenář.

I hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko sází na růst koridoru základní sazby Fedu o 25 bazických bodů, což podle něj umožňuje rostoucí inflace. „Ve prospěch hiku hovoří také fakt, že šéfka Fedu se vyjadřuje spíše pro postupné utahování měnové politiky, než pro rychlou prudší reakci v době, kdy by americká ekonomika vyšší sazby potřebovala nutně. Odhadujeme tedy, že Fed nebude riskovat prošvihnutí správného timingu a úrokové sazby zvýší,“ uzavřel Petr Gapko pro Roklen24.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter