El-Erian: Hotovost je cennější než kdy jindy

Investoři by neměli podceňovat roli hotovosti ve svých portfoliích, poznamenal Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz Global Investors. Bývalý šéf Pimco také řekl, že nákupy centrálních bank úspěšně oddělily ceny aktiv od fundamentů a pokroutily tradiční korelace.

Vskutku, S&P 500 vyšplhal v roce 2014 a v první polovině roku 2015 na rekordní úrovně, i když ceny komodit, zejména energií, propadly. „Investoři se nemohou spoléhat na korelaci jako ukazatel rizika, mít hotovost je tak velmi cenná věc,“ řekl. „Může dát vašim portfoliím odolnost v stresovém období, ať už ji chcete použít pro taktické nebo strategické účely či ji flexibilně použít v případě potřeby,“ řekl.

Co se nekonvenční měnové politiky a nedostatku fiskálních stimulů, které dělají rozvinuté ekonomiky méně stabilními, týká: „Centrální banky zjišťují, že je těžší a těžší potlačovat na finančních trzích volatilitu a případný náraz, jako devalvace měny v Číně nebo nějaká politická událost, jako je například Brexit, by měl za následek divoké výkyvy na trzích,“ uvedl El-Erian.

Co se americké centrální banky Fed týká, nesouhlasí s kritiky, kteří říkají, že je centrální banka ve svém výhledu nekonzistentní. „Fed je závislý na datech a data jsou všude možně. Pohybují se tak rychle a signalizují různé věci, Fed nemá jinou možnost než na ně reagovat. To má obrovský dopad na finanční řízení.“

Akademie: Co je a dělá Fed

K rozvinutým ekonomikám poznamenal, že se nachází v kritickém bodě – v T křižovatce a je těžké predikovat, jak situace dopadne – zda odbočí do recese nebo je čeká další růst.

Optimistický pohled podle něj závisí na těchto pozitivech:

  • Většina ekonomik ví, co potřebují – masivní fiskální výdaje na infrastrukturu pro stimulaci ekonomiky, je zde však nedostatek politické vůle k provádění těchto politik.
  • Soukromý sektor je bohatý na „cash“ a začne utrácet své peníze na mzdy nebo kapitálové výdaje
  • Inovace, které naruší svět financí a fungování našich ekonomik

Pesimistický pohled závisí na těchto negativech:

  • Politika se stává chaotickou a může bránit oživení prostřednictvím katastrofálních politických scénářů (Brexit, Trump)
  • Centrální banky budou následovat Bank of Japan – jejich politika bude neúčinná nebo kontraproduktivní
  • Finanční aktiva se oddělila od fundamentů a zvýšená volatilita bude znamenat, že přestřelí pří cestě nahoru a opak v případě cesty dolů, což vyvolá ekonomickou recesi

Newsletter