Investoři by neměli podceňovat roli hotovosti ve svých portfoliích, poznamenal Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz Global Investors. Bývalý šéf Pimco také řekl, že nákupy centrálních bank úspěšně oddělily ceny aktiv od fundamentů a pokroutily tradiční korelace.
#Soros: #Brexit bude podnětem k Černému pátku a #recesi – Roklen24.cz https://t.co/qRKAI0jdIj @roklen24 pic.twitter.com/mYsgMakGuc
— Roklen24.cz (@roklen24) 21. června 2016
Vskutku, S&P 500 vyšplhal v roce 2014 a v první polovině roku 2015 na rekordní úrovně, i když ceny komodit, zejména energií, propadly. „Investoři se nemohou spoléhat na korelaci jako ukazatel rizika, mít hotovost je tak velmi cenná věc,“ řekl. „Může dát vašim portfoliím odolnost v stresovém období, ať už ji chcete použít pro taktické nebo strategické účely či ji flexibilně použít v případě potřeby,“ řekl.
Co se nekonvenční měnové politiky a nedostatku fiskálních stimulů, které dělají rozvinuté ekonomiky méně stabilními, týká: „Centrální banky zjišťují, že je těžší a těžší potlačovat na finančních trzích volatilitu a případný náraz, jako devalvace měny v Číně nebo nějaká politická událost, jako je například Brexit, by měl za následek divoké výkyvy na trzích,“ uvedl El-Erian.
Co se americké centrální banky Fed týká, nesouhlasí s kritiky, kteří říkají, že je centrální banka ve svém výhledu nekonzistentní. „Fed je závislý na datech a data jsou všude možně. Pohybují se tak rychle a signalizují různé věci, Fed nemá jinou možnost než na ně reagovat. To má obrovský dopad na finanční řízení.“
K rozvinutým ekonomikám poznamenal, že se nachází v kritickém bodě – v T křižovatce a je těžké predikovat, jak situace dopadne – zda odbočí do recese nebo je čeká další růst.
Optimistický pohled podle něj závisí na těchto pozitivech:
- Většina ekonomik ví, co potřebují – masivní fiskální výdaje na infrastrukturu pro stimulaci ekonomiky, je zde však nedostatek politické vůle k provádění těchto politik.
- Soukromý sektor je bohatý na „cash“ a začne utrácet své peníze na mzdy nebo kapitálové výdaje
- Inovace, které naruší svět financí a fungování našich ekonomik
Pesimistický pohled závisí na těchto negativech:
- Politika se stává chaotickou a může bránit oživení prostřednictvím katastrofálních politických scénářů (Brexit, Trump)
- Centrální banky budou následovat Bank of Japan – jejich politika bude neúčinná nebo kontraproduktivní
- Finanční aktiva se oddělila od fundamentů a zvýšená volatilita bude znamenat, že přestřelí pří cestě nahoru a opak v případě cesty dolů, což vyvolá ekonomickou recesi
Nakupovat při extrémech? Ano! – https://t.co/QghJOF3RSZ @roklen24 #Vix #stocks #USA #investment #TechnicalAnalysis pic.twitter.com/JcILAu2xmo
— Roklen24.cz (@roklen24) 20. června 2016