El-Erian o nervozitě a potenciálu dalšího propadu

Americké akcie mají za sebou nervózní úterý. Prvotní mohutný nárůst, který přišel po propadu z „černého pondělí“, byl ve výsledku zcela eliminován a indexy se opět ponořily do rudých čísel. Právě tento vývoj je dle Mohameda El-Eriana, hlavního ekonomického poradce pojišťovny Allianz, poměrně znepokojující.

Zvrat o 180 stupňů totiž přišel po pozitivních fundamentech. „Úterní obrat na amerických akciích je poměrně znepokojující, protože přišel po zdánlivě pozitivních událostech. Mezi ně patřila nejen relativní stabilizace asijských trhů, ale taktéž i snížení základních sazeb čínské centrální banky. Pozitivně mělo pak zapůsobit i plusové obchodování v Evropě,“ přepisuje El-Erianova slova server Business Insider.

Podle ekonomova názoru tak tento zvrat mohl na trzích zanechat poměrně vážné škody. Ty by se měly projevit především v pochybách investorů ohledně provázanosti amerického trhu s tím čínským, stejně tak by mohly zasáhnout přesvědčením o tom, že investiční publikum má obdobnou moc jako centrální banky v potenciálu potlačení zvýšené volatility.

El-Erian o volatilitě na trzích

Právě zvýšená volatilita je faktorem, který pravděpodobně povede k dalšímu pozdržení plánovaného navýšení amerických sazeb. To prý mělo proběhnout již před několika týdny, kdy americká ekonomika vykazovala zdravý vývoj a ta světová se vyvíjela alespoň neutrálně. Dnes je už pravděpodobnost uskutečnění tohoto kroku vzhledem k aktuálnímu dění naprosto mizivá.

„Pokud chybí vnější stabilizátor, je potřeba hledat ten vnitřní,“ míní El-Erian. „Právě ten je však vždy velice obtížné najít, jelikož se k němu obvykle váže poměrně dlouhý a strastiplný proces hledání,“ dodal. Na základě toho je tedy potřeba vypíchnout ne ten správný důvod, proč by investoři měli začít nakupovat, nýbrž je nutné přijít s něčím, co je zastaví prodávat.

I to však může představovat problém, jelikož prostor pro další pokles je vzhledem k předchozímu vývoji indexů stále otevřen. Vinu za to pak mohou investoři klást obzvláště na účet centrálních bank a jejich přehnané snaze o rychlou a co největší obnovu trhů.

El-Erian: Proč jsem část svých peněz stáhl z trhu

Newsletter