El-Erian: Proč jsem část svých peněz stáhl z trhu

Růst cen aktiv byl silně podpořen dlouhodobě expanzivní měnovou politikou Federálního rezervního systému. Na trzích však stále zůstává nervozita ohledně toho, zda americká centrální banka svou politikou opravdu dosáhne lepších fundamentů, či nikoliv. Právě tato nejistota donutila některé investory stáhnout své pozice a dodatečně získané zdroje si ponechat jako hotovost, se kterou bude možné v případě potřeby ihned operovat. Jedním z těchto investorů je i hlavní ekonom pojišťovny Allianz a bývalý CEO společnosti Pimco Mohamed El-Erian.

El-Erian je přesvědčen, že tolik očekávané zvýšení amerických sazeb nebude mít výraznější negativní dopad, i přesto se ale rozhodl pro razantnější restrukturalizaci vlastního portfolia. „Část své expozice jsem stáhl. Trhy jsou přeplněné, Fed svou politikou lidi doslova nutí, aby čím dál tím více investovali. Rozhodl jsem si ponechat určitou hotovost, zároveň jsem ale zvolil i některá rizikovější a méně likvidní aktiva,“ řekl ekonom v rozhovoru pro CNBC. „Dokud neuvidíme mnohem lepší ekonomické fundamenty, stále bude existovat riziko toho, že vysoké ceny aktiv neodpovídají vývoji reálné ekonomiky,“ dodal.

Z krátkodobého hlediska nejsou akcie podpořeny pouze Fedem, svou roli hraje především hotovost, která se postupně vrací zpět na trhy ve formě zpětných odkupů, je přesvědčen El-Erian. Tento proces má však svá omezení. Jednou musí nutně přijít pomyslné „předání otěží“ od centrálních bank směrem do rukou korporací, které se pak posléze vrhnou na hromadné investice do zařízení a pracovní síly.

Bývalý ředitel Pimco stále věří, že americká centrální banka přistoupí k prvnímu kolu navyšování svých krátkodobých sazeb v září. Půjde však pouze o velice slabou restrikci. „Utažení pravděpodobně skončí hluboko pod historickými úrovněmi. Fed bude muset ještě tvrdě zapracovat na tom, aby pozornost investičního publika odpoutal od jednoho konkrétního data a naopak připravil všechny na to, co bude dle mého názoru dlouhá a opravdu velice pozvolná cesta,“ míní El-Erian.

El-Erian: Zvýšení sazeb proběhne do září

Na otázku ohledně vývoje Evropy odpověděl ekonom, že je přesvědčen o odhodlání Evropské centrální banky udělat vše pro pomoc Řecku, aby se nestalo první odpadlou zemí od eurozóny. Mnohem větší starost však El-Erianovi působí možné „nehody“ v podobě uvalení kapitálových kontrol či menších defaultů, které ve výsledku Helénskou republiku nakonec k odchodu opravdu donutí. Tento krok pak bude mít na trhy dopady pouze z krátkodobého hlediska, z toho dlouhodobého se nic výraznějšího nezmění.

El-Erian o volatilitě na trzích

El-Erian: QE v Evropě již pokřivuje trh

Newsletter