Elon Musk narukoval do armády

Tady půjde o hodně, a to jak vzhledem k financím, tak k národní bezpečnosti Spojených států. Americké Ministerstvo obrany svěřilo géniovi moderní doby Elonu Muskovi nový projekt. Jak velké věci můžeme od jeho firmy SpaceX v blízké budoucnosti očekávat?

Elon Musk jednou označil mise Ministerstva obrany USA za monopolní odvětví, ve kterém operovala pouze firma United Launch Alliance. Teď se mu konečně podařilo proniknout pod pomyslná křídla americké vlády. Pentagon totiž certifikoval jeho firmu SpaceX jako vhodného poskytovatele startů kosmických letů.

První spolupráce s vládními subjekty proběhla při květnovém vypuštění satelitu pro Národní průzkumný úřad, ta hlavní událost však přijde až v létě. V srpnu vynese SpaceX na oběžnou dráhu jeden z vysoce utajených objektů Pentagonu. Jedná se o miniaturu vesmírné stanice bez posádky s názvem X-37B. Tuto stanici vyrábí firma Boeing a jedná se už o pátý let v rámci tohoto programu. Poslední model X-37B skončil v květnu po více než 700 dnech oběhu okolo Země. Muskovým hlavním cílem tak bude potvrdit, že i levnější starty jsou vhodné pro významné armádní mise.

Musk hrozí Trumpovi odchodem. Jinou možnost nemám, tvrdí šéf Tesly

Americké ministerstvo obrany vidí v projektu SpaceX především dobrou šanci, jak ušetřit peníze. Starty bude společnost poskytovat v ceně okolo 61 milionů dolarů. Tím se Muskovi (konečně) podařilo podkopat stabilní pozici svého dlouholetého rivala United Launch Alliance. Tato firma, která vznikla spoluprací společností Boeing a Lockheed Martin, se svými náklady stále nedostala nedostala pod 100 milionů dolarů za start. Tento cíl plánuje splnit do roku 2019.

Pentagon tentokrát nedal United Launch Alliance ani šanci se zúčastnit soutěže o srpnový start. Ředitel firmy Tory Bruno to později uvedl na Twitteru.

 

Nová role SpaceX jako vládního dodavatele je pro Muskovu společnost potenciálně klíčovým příjmem. Americká firma se také připravuje na ambiciozní plán vypuštění vlastních astronautů a jejich následné setrvání na mezinárodní vesmírné stanici. Akce by se měla uskutečnit příští rok.

Insider info: Vstoupí SpaceX na burzu? Budou mít výhodu akcionáři Tesly?

Newsletter