Elon Musk: Populační bomba tiká a nikoho to nezajímá

Zakladatel firmy Tesla Elon Musk je jednou z nejzajímavějších postav, kterou můžete ze světa byznysu sledovat na twitteru. Tento týden opět otevřel nové téma, a to téma populační krize. Dle jeho slov se lidstvo blíží katastrofě a málokoho to zajímá.

Muskovy příspěvky jsou často plné nových informací, kontroverze nebo vtipu. Ve čtvrtek však jeho tón zvážněl. Kritikou ignorace populačních komplikací dnešní doby reagoval na článek New Scientist s názvem „The world in 2076: The population bomb has imploded“, volně přeloženo asi jako „Svět roku 2076: Populační bomba vybuchla“. Musk s jeho základnou deseti milionu sledujících má velmi široký dosah a tak není divu, že populační krize se opět stala diskutovaným tématem.

Článek napsal Fred Pearce. Jeho pointou bylo poukázat na Japonsko jako případovou studii a upozornit, co všechno se může pokazit. Místo toho abychom mířili do stavu, kdy naše planeta nebude schopna nakrmit takovou populaci, mohli bychom mířit k ještě zákeřnějšímu scénáři, který je ale stejně tak zničující, tedy že se světová populace sama nedokáže dostatečně rychle nahrazovat.

Alza.cz: Tesla Model 3 se nám líbí, neplní ale představu o prodeji v 21. století

Podle Hanse Roslinga z Karolinska Insitute ve Stockholmu je svět už za „porodním zenitem“. Minimálně v několika vyspělých zemích lze tento trend již pozorovat. Nejzávažnějším případem je určitě Japonsko. Míra přirozeného přírůstku je v zemi vycházejícího slunce 1,4 dítěte na jednu ženu. To je o 0,7 méně, než je podle demografických ideálů. Autor studie však poukazuje i na další země jako je Itálie či Německo. Jejich populace by za 60 let mohla být poloviční.

V článku je několik argumentů, co by mohla stárnoucí populace přinést. Mezi nimi jsou méně inovací, kulturní proměny a ekonomika náchylnější k recesi. Pearce zároveň uvedl i možné klady jako menší pravděpodobnost válek či lepší vliv na ekosystém Země.

Jak bude hrát Tesla? Musk připravuje streamovací službu

Katastrofální scénáře ohledně populace se poprvé objevily už v koncem 60. let minulého století, když vyšla kniha Populační bomba. Autoři ze Stanfordské univerzity v ní varovali před hladomorem v 70. a 80.letech kvůli přelidnění.

Studie Freda Pearce tak ukazuje na opačnou stranu mince, a to na nedostatečnou fertilitu vyspělých zemí. Musk ho podpořil a šel tak proti mainstreamové teorii přelidnění.

Jaký je Elon Musk vůdce?

Newsletter