Energetický darwinismus

Změna klimatu. I přesto, že mezi příčiny těchto změn patří především přírodní jevy, jako jsou biologické procesy, změny slunečního záření či deskové tektoniky, v poslední době, především v souvislosti s globálním oteplováním, se hovoří nejvíce o vlivu samotného člověka. Mělo by lidstvo dopady svého konání řešit, či nikoliv? 

Přesně na to se ve své poslední studii zaměřila americká banka Citigroup. V rámci reportu nazvaného „Energetický darwinismus II: Proč nízkouhlíková budoucnost nemusí stát fůru peněz“ se finanční dům pokusil o zevrubný výpočet toho, jak moc velké by mohly být náklady lidské nečinnosti v oblasti klimatických změn.

Dle dosažených výsledků Citigroup odhaduje, že by se zmiňované náklady měřené ztrátou hrubého domácího produktu mohly do roku 2060 vyšplhat až na 44 bilionů dolarů.

„To, čeho se snažíme dosáhnout, je objektivní pohled na ekonomickou situaci klimatických změn. V tomto směru je pak největší důraz kladen na nákladovou stránku lidské nečinnosti,“ řekl pro server CNBC Jason Channel, šéf oddělení alternativních energetických zdrojů a výzkumu čisté technologie v Citigroup. „Čísla, ke kterým jsme dospěli, jsou poměrně alarmující. Náklady nečinnosti klimatických změn, měřené ztrátou hrubého domácího produktu, by dle našich výpočtů dosáhly do roku 2060 zhruba 44 bilionů dolarů,“ dodal.

Dle Channela tak rozhodně nejde o žádnou hru s nulovým součtem. Jak boj proti klimatickým změnám, tak i absolutní nečinnost bude lidstvo něco stát. Co je teď nutné, je zvážit, která miska těchto pomyslných vah převažuje, aby bylo možné je co nejvíce vyrovnat.

Faktem je, že současná situace rozhodně nepřispívá jakémukoliv navýšení investic do zdrojů obnovitelné energie. Je tomu tak především vinou masivního propadu na ropě. To potvrzuje i sám Channel, avšak dodává, že existuje i druhá strana. „Ropa dokáže fungovat jako motor světové ekonomiky, ale zároveň i jako její brzda. Proto, pokud světová ekonomika díky levné ropě poroste, otvírá se prostor pro investice do energeticky efektivních a ekologicky šetrných zdrojů, aniž by došlo na jakékoliv zpomalení.“

Report Citigroup přišel jen pár týdnů před konferencí COP21, která se bude konat v Paříži. Právě na ní se bude projednávat cíl dosažení dohody ohledně udržení míry globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia. Samotného vyjednávání by se měli účastnit všichni významní hráči, a to včetně Spojených států i Číny, dvou největších emitentů skleníkových plynů na světě.

Newsletter