Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Energetika Enel prodává aktiva na Slovensku a v Rumunsku. Co na to ČEZ?

Představenstvo italské energetické skupiny Enel  odsouhlasilo plán prodeje majetku, který má tato firma na Slovensku a v Rumunsku. Prodej je součástí širšího plánu prodeje majetku v objemu šesti miliard eur, který firma zahájila v roce 2013 a který jí má pomoci snížit dluh.

Na Slovensku firma vlastní podíl 66 procent ve společnosti Slovenské elektrárne (SE), která je největším výrobcem elektřiny na Slovensku. V Rumunsku Enel chystá prodej podílů ve firmách zabývající se distribucí a prodejem elektřiny Enel Distributie Muntenia, Enel Energie Muntenia, Enel Distributie Banat, Enel Distributie Dobrogea, Enel Energie a celé elektrárenské firmy Enel Romania.

Enel chce letos prodat aktiva za celkem 4,4 miliardy eur. Agentura Reuters v červnu uvedla, že zájem o podíl v SE vyjádřilo několik firem. V minulosti měl o slovenský podnik zájem i ČEZ, který v privatizačním tendru slovenské vlády porazil právě Enel. Podle Reuters by ČEZ o podíl v SE mohl mít zájem i teď, stejně jako ruská jaderná korporace Rosatom. Mezi zájemci jsou i čínští investoři.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006. V soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před společností ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur. Zbylých 34 procent akcií má pod kontrolou slovenská vláda prostřednictvím Fondu národního majetku.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v červnu ve Sněmovně uvedl, že ČEZ dál nehodlá rozvíjet byznys na Balkáně (tedy ne Rumunsko), ale umí představit akvizice v České republice okolních zemích (tedy i na Slovensku). „Pokud bychom něco rozjeli třeba na Slovensku nebo Polsku, musí to dávat smysl,“ řekl Beneš.

Šéf ČEZ ve Sněmovně: Byznys na Balkáně už rozvíjet nechceme

Newsletter