Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

Éra nulových úrokových sazeb se již nevrátí

Klíčové body

  • Důležitost trhů ustupuje do pozadí před tvrdou realitou válečných konfliktů.
  • Svět se navrací do normálu podobně, jako se do něj vrací úrokové sazby.
  • Inflace a s ní úrokové sazby se mohou vrátit k nule pouze v případě, že vlády začnou utahovat státní finance.
Zdroj: Depositphotos

Finanční trhy si během éry levných peněz zvykly, že jsou chráněným živočišným druhem. Zástupci Fedu ani vlády si nedovolili učinit nic, co by trhy destabilizovalo nebo jiným způsobem poškodilo jejich kondici. Nad trhy se vznášela stále živá vzpomínka na finanční krizi, která před patnácti lety hrozila zahubit svět. Našlapovalo se proto před nimi po špičkách, centrální banky se předháněly v transparentnosti a korektnosti, s jakou je informovaly o svých připravovaných krocích. Finanční trhy si tuto přízeň užívaly plnými doušky. Vrcholu bylo dosaženo během pandemie, kdy se davy uvězněných jedinců vrhly na akciové spekulace na online platformách. Zdálo se, že na světě existuje jen akciová burza a lidstvo se posunulo do vyššího evolučního stadia. Nic však nebylo vzdálenější od pravdy. Pouze jsme jeden civilizační aspekt dovedli ad absurdum.

Prezident USA Biden požádal minulý týden parlament o schválení dodatečné válečné pomoci ve výši 100 miliard dolarů Ukrajině a Izraeli. Americké státní finance se prohýbají pod tíhou deficitu a za této situace je navýšení velmi riskantním krokem. Finanční trhy dávají jasně najevo, že se jim tento přístup americké administrativy nelíbí. Výnos desetiletého státního dluhopisu téměř dosáhnul na magickou úroveň 5 % a z technického pohledu jsme ještě zdaleka nedosáhli stropu. Za „normální“ situace by se prezident asi neodvážil podobný krok udělat, avšak situace není „normální“. Důležitost trhů ustupuje do pozadí před tvrdou realitou válečných konfliktů. Výnosy akciových investorů jsou ničím v porovnání s lidským utrpením. Tváří v tvář tvrdé realitě musíme zapomenout na představy o finančním ráji, kde jde všechno „To the Moon“. Svět se navrací do normálu podobně, jako se do něj vrací úrokové sazby. Prioritou je boj proti zlu a obrana demokracie. Výše akciového indexu již není nejdůležitějším ekonomickým parametrem. Jestli si budou muset politici jednoho dne vybrat, obětují ji.

Inflace a s ní úrokové sazby se mohou vrátit k nule pouze v případě, že vlády začnou utahovat státní finance. Za dané politické situace je to nemožné nejenom v krátkodobém, ale i dlouhodobém výhledu. Éra nulových úrokových sazeb se již nevrátí, a na desetiletí po velké finanční krizi se bude vzpomínat jako na mytické období, anomálii v dějinách financí.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0572 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0523 do 1,0637 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,61 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,53 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,12 do 23,46 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter