Erste favoritem Credit Suisse pro 2015, zahájí „ozdravnou kúru“

Odeznění faktorů negativně ovlivňujících hospodaření a cenu akcií Erste očekávají pro příští rok analytici Credit Suisse, kteří titul v dnešní poznámce označili jako „top outperform“ banku v regionu střední a východní Evropy pro 2015. Vlna odpisů špatných úvěrů začne v příštím roce rychle odeznívat a Erste bude podle analytiků potřebovat dva roky na „proces ozdravení“.

Hlavními zdroji nepříznivých tlaků na Erste byly v posledních měsících problémové trhy Maďarska a Rumunska, které dohromady tvoří zhruba 13 % úvěrového portfolia skupiny, ovšem celých 40 % nesplácených úvěrů skupiny. Situace v obou zemích se však podle Credit Suisse v příštím roce výrazně zlepší.

Maďarská vláda v současných dnech finalizuje zákon o konverzi cizoměnových půjček tamních domácností na forinty. Nejistota spojená s legislativou a z ní plynoucími ztrátami na tamním trhu působících bank tak podle CS z většiny odezní, přičemž pravděpodobnost dodatečných ztrát je „omezená“. Erste v souvislosti s retailovými devizovými úvěry na maďarském trhu zaúčtovala za prvních devět měsíců opravné položky v celkovém objemu 360,8 mil. EUR. Celoroční dopad by podle banky neměl přesáhnout 400 mil. EUR.

Naopak, v případě polského bankovního sektoru zůstává CS „všeobecně spíš negativní“, vzhledem k vysokým valuacím a potenciálnímu riziku plynoucímu z penzijních reforem. Největší polská banka PKO dostává od analytiků CS v rámci regionu nelichotivou známku „top underperform“ pro rok 2015.

Konferenční hovor Erste: Potvrzený výhled a nezodpovězené otázky

Erste ve 3Q s nižší než očekávanou ztrátou, výhled potvrzen

Newsletter