Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Erste opět pod tlakem prodejců, silnější ČEZ šel proti trhu

Pražská burza dnes zavřela na denním minimu slabší o 0,99 %. Hlavní propad byl na akciích Erste Bank. Titul byl celý den v červených číslech a nakonec se zřítil o 4,08 %. Tuto banku nyní pronásledují spíše špatné zprávy, například nezaplatila kupón u vydaných dluhopisů kvůli ztrátám v Rumunsku a Maďarsku. Rakouská centrální banka navíc ve své dnes zveřejněné zprávě prohlásila, že rakouskému bankovnímu sektoru chybí kapitál, takže se investoři těchto titulů včetně Erste Bank a VIGu -1,25 % zbavovali. Komerční si vedla celý den vcelku slušně, dokonce se na chvilku podívala přes cenovou hladinu 4900 korun, nicméně prodejní příkazy v závěru obchodovaní poslaly i tuto banku do záporných čísel. ČEZ se dnešnímu negativnímu trendu vzepřel a vyrostl o 1,7 % nad 605 korun, navzdory celkovému propadu sektoru utilit v Německu. Objem byl podprůměrný, a sice zhruba 500 milionů korun.

Rakouským bankám stále chybí kapitál, kvalitu aktiv sráží vých. Evropa, říká CB

Ještě více propadly okolní trhy. Maďarský index BUX ztratil 1,93 % a polský WIG20 1,63 %. Na tamních trzích klesaly všechny blue chipy, například MOL -1,5 %, OTP -2,7 %, a v Polsku hlavně energetiky PGE -3,33 %, Tauron -1,96 % nebo PKN -1,03 %.

Evropské indexy jsou opět pod silným prodejním tlakem, DAX se nyní pohybuje na denním minimu slabší o 2,2 % a CAC je na tom podobně. Oba indexy spadly i v pátek v průměru o 2,5 %, takže investoři pravděpodobně začnou být velmi nervózní.

Newsletter