Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti dolar se obchoduje zpět kolem hranice 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo koruna zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá mírné zisky směrem pod tuto hranici.

Erste za 2Q v očekávané ztrátě, provozními čísly a slibem zisku ve 2015 ale potěšila

(Doplněno 9:39) Bankovní skupina Erste Group, jejíž součástí je Česká spořitelna, oznámila hospodářské výsledky za první pololetí letošního roku. V samotném druhém čtvrtletí se banka propadla do ztráty ve výši 1,033 mld. eur, za níž stojí především avizovaný odpis aktiv na rumunském trhu, opravná položka v Maďarsku po schválení nové legislativy, odpis goodwillu v Chorvatsku i dopad zdanění. Analytici (průzkum Reuters) očekávali mírně vyšší ztrátu na úrovni 1,1 mld. EUR.

Také provozní výsledky banky vyznívají nad očekávání. Kvartální výnosy ve výši 1,731 mld. EUR překonávají konsensus 1,701 mld. EUR, zatímco provozní zisk 798 mld. EUR je nad odhadem 754 mld. EUR. Akcie Erste na pražské burze v úvodu reagují růstem o bezmála 2 % a táhnou zisky indexu PX.

Odpis v Rumunsku, Maďarsku i Chorvatsku, dopad daní

V případě rumunské dcery BCR skupina ve druhém čtvrtletí zaúčtovala odpis nehmotných aktiv ve výši 854,2 mil. EUR. Erste dříve avizovala částku zhruba 800 mil. EUR. Podle banky bude ale významná část odpisů v Rumunsku zaúčtována až ve druhém pololetí. 

Dále se do výsledků negativně projevila opravná položka 130,3 mil. EUR v souvislosti s přijetím legislativy v Maďarsku týkající se spotřebních FX úvěrů. Erste již na začátku měsíce uvedla, že její aktivity v Maďarsku negativně zasáhne snaha tamní vlády přenést na banky část ztrát, které Maďarům u devizových úvěrů přineslo oslabení domácí měny.

Mimo to Erste realizovala odpis goodwillu ohledně aktivit v Chorvatsku ve výši 101,8 mil. EUR. Na úrovni celé skupiny se projevil také negativní dopad zdanění, tj. odpis naakumulovaného daňového štítu ve výši 164,2 mil. EUR.

Spíše pozitivní sada čísel…

„Zveřejněné provozní výsledky jsou určitě pozitivní. Bance se podařilo zvýšit provozní zisk oproti 2. čtvrtletí loňského roku o 4 %, mezikvartálně o necelých 10 %. Banka vykázala i solidní ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 (Basel 3) na úrovni 11,7 %, finanční stabilita by však ke konci roku měla kvůli situaci v Maďarsku a Rumunsku klesnout – banka počítá s poklesem ukazatele k 10 % na konci roku. Bankovní daně a daně z finančních transakcí snížily zisk banky o celkem 154,1 mil. eur,“ komentuje výsledky Lenka Švejdová, analytička trhů Roklen24.cz.

„Ačkoli banka očekává pro letošní rok hlubokou ztrátu v rozmezí 1,4 – 1,6 mld. eur, jednorázové odpisy a náklady týkající se především rumunských špatných úvěrů a nové legislativy o retailových úvěrech v Maďarsku by měly být vypořádány do konce letošního roku. Banka se tak od příštího roku může opět zaměřit na stabilizaci provozních výsledků s „čistým štítem“. Celkově jsou výsledky za první pololetí mírně pozitivní a odpovídá jim aktuální reakce trhu, kdy akcie posilují o 1,6 %,“ podotýká Švejdová.  

Návrat k zisku ve 2015

Za celé první pololetí Erste realizovala čistou ztrátu 929,7 mil. EUR. Banka očekává celoroční ztrátu v rozmezí 1,4 až 1,6 miliardy eur, v následujícím pololetí se projeví dodatečné negativní efekty, mimo jiné v podobě nákladu vyplývajícího z legislativy v Maďarsku zhruba ve výši 170 mil. EUR (celkový letošní dopad maďarské legislativy totiž banka odhadla na 300 mil. EUR). Erste dále očekává zaúčtování dodatečné opravné položky v souvislosti se špatnými úvěry na rumunském trhu.

„Výsledek za první pololetí zčásti odráží opatření, které jsme oznámili 3. července tohoto roku. V rámci těchto opatření se kvalita našeho úvěrového portfolia vyvíjela velmi uspokojivě, s tendencí trvalého zlepšování. Vzhledem k zátěžovému testu však vidíme pozitivně především vývoj našeho ukazatele kapitálové přiměřenosti, který navzdory ztrátě vzrostl v souladu s aktuálními požadavky účetních standardů Basel 3 na 11,7 %“, komentoval pololetní výsledky generální ředitel skupiny Andreas Treichl. „Rozhodnutí urychlit očištění našeho portfolia nebonitních úvěrů uvolní potenciální zdroje, které nám umožní nejen docílit lepších výsledků v roce 2015, ale také přispět k růstu objemu úvěrů v zemích střední a východní Evropy. Pozorujeme vyrovnaný hospodářský růst v tomto regionu a jako jeden z největších poskytovatelů finančních služeb chceme tento růst také financovat,“ dodal Treichl.

Pozitivní je oznámení skupiny, že očekává vypořádání jednorázových negativních vlivů do konce letošního roku a návrat k zisku v roce 2015. Skupina dále potvrdila cíl výnosnosti vlastního kapitálu v rozmezí 8 až 10 procent. Na úrovni provozního zisku skupina upozornila, že očekává mírný pokles v letošním a příštím roce.

České spořitelně klesl zisk, objem úvěrů vzrostl

Erste působí vedle České republiky a Rakouska také v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbku. Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, dnes oznámila, že v prvním pololetí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 4,6 procenta na 7,78 miliardy korun. Provozní zisk zůstal 11,47 mld. Kč. „Z našich dat jasně vyplývá, že důvěra domácností i firem je vysoká,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o tři procenta na 5,56 miliardy Kč. „Meziroční pokles je ovlivněn klesajícími cenami finančních služeb s tím, jak klienti stále více využívají internetové bankovnictví a zvýhodněné programy a produkty. Rostou také náklady na provize placené z karetních transakcí. Podařilo se zvýšit objem poplatků a provizí z operací s cennými papíry, zejména díky zvýšeným investicím klientů do investičních fondů. Rovněž se zvýšily provize z pojišťovacích obchodů,“ uvedla ČS.

Provozní náklady se meziročně snížily o 4,4 procenta na 9,05 miliardy Kč. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se mírně snížila na 3,55 procenta z 3,60 procenta. To se projevilo ve snížení čistého úrokového výnosu o 2,7 procenta na 13,31 miliardy Kč.

Hrubý objem hypotečních úvěrů se bance zvýšil o 9,8 procenta na 160,33 miliardy korun. Nárůst podle banky ovlivnily zejména nízké úrokové sazby. Na druhé straně pokračoval pokles spotřebitelského financování, hrubý objem jejich portfolia se snížil o 3,8 procenta na 67,73 miliardy, avšak objem nově poskytnutých úvěrů vzrostl pět procent na 12,4 miliardy Kč.

Newsletter