Estonská CB o možném rozšíření evropského QE

V březnu zahájila Evropská centrální banka program nákupu vybraných aktiv, mezi které patří jak státní dluhopisy zemí eurozóny, tak i bondy vybraných evropských institucí a agentur. Celková hodnota nákupů by měsíčně neměla přesáhnout 60 miliard euro. Ardo Hansson, člen rady guvernérů estonské centrální banky, přišel nedávno s návrhem, který by dosavadní spektrum skupovaných aktiv měl ještě více rozšířit.

Dle Hanssona by ECB měla v rámci QE uvažovat o nákupu dluhopisů některých státem vlastněných společností. Jako příklad navrhuje provozovatele estonské elektrické přenosové soustavy společnost Elering. Vzhledem k tomu, že se jedná o státní firmu, která má v „rámci svého odvětví monopol, neměl by nákup jejích bondů evropskou měnovou autoritou způsobit žádné nežádoucí distorze na trhu,“ přepisuje Hanssonova slova agentura Bloomberg.

Tento krok by měl rozšířit seznam aktiv vhodných k nákupu estonskou centrální bankou, která minulý měsíc utratila 117 milionů euro za dluhové instrumenty vybraných evropských institucí, jelikož Estonsko samo nemá žádný nesplacený státní dluh.

„V další fázi, která, jak doufáme, proběhne během příštích měsíců, bude projednáváno, zda bude do programu nákupu zahrnut i dluh státem vlastněných společností,“ řekl Hansson. „Jako možný adept už byla zmíněna společnost Elering společně s energetickou Eesti Energia. Definitivní rozhodnutí však dosud nepadlo,“ dodal centrální bankéř.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi řekl ve středu během tiskové konference ve Frankfurtu, že plán nákupu dluhových instrumentů je dostatečně flexibilní na to, aby byl poupraven, pokud to bude potřeba. Zatímco vedení banky v březnu odmítlo začlenit do QE dluhopisy soukromých společností, Hansson je přesvědčen, že by tento krok měl být přesto ještě zvážen.

„Měli bychom se zaměřit na celé spektrum dluhových trhů. Pokud si uvědomíte, čeho chceme dosáhnout – tedy dostat inflaci na mnohem vyšší úroveň, než je teď – je potřeba zvýšit poptávku. Toto zvýšení pak může přijít nejen ze strany vládního sektoru, ale především z toho soukromého,“ míní bankéř.

Draghi měsíc po startu: QE běží hladce, inflace ale zůstane u nuly

Newsletter