EU vyšetřuje Apple. Kvůli „posvěceným“ daňovým únikům

Apple uzavřel nezákonné daňové dohody s irskými vládními úřady a více než dvacet let tak nelegálně využíval státní pomoci. Tak zní podle listu Financial Times obvinění, které má být vzneseno ze strany Evropské unie.

Detaily obvinění, které by ve výsledku mohly americkou firmu stát na pokutě až několik miliard eur, Brusel podle FT oznámí v tomto týdnu. Podle předběžné zprávy Evropské komise Apple uzavřel „zákulisní“ dohody s irskými úřady, díky nimž dlouhodobě čerpal nedovolenou státní podporu. Podle informací deníku Apple čelil v zemi pouze 2% zdanění.

Firma s nakousnutým jablkem ve znaku v Irsku působí od roku 1980. Finanční ředitel Luca Maestri prohlásil, že Apple trvá na tom, že v zemi žádný zákon neporušil ani nedošlo k uzavření žádné dohody, kterou by bylo možné vykládat jako státní pomoc.

Nejedná se o první sporné jednání společnosti na irském trhu. Vyšetřovací komise amerického Senátu loni zjistila, že Apple v Irsku využívá síť dceřiných firem, aby si snížil v USA platby daně z příjmu v řádech miliard dolarů. Tento postup je legální, zpráva o něm však vyvolala otázky o nastavení amerického daňového systému a daňových únicích.

EK v červnu oznámila, že zahájila hloubkové vyšetřování daňových dohod firem Apple, Starbucks a finanční divize Fiatu s úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku.

Newsletter